/ nFİT Öneriler / Berry (Kırmızı ve Mor Meyveler) Meyvelerinin Gücü!
nFİT ÖNERİLER
Berry (Kırmızı ve Mor Meyveler) Meyvelerinin Gücü!

Berry (Kırmızı ve Mor Meyveler) Meyvelerinin Gücü!


Berry ailesi üyelerinden olan  böğürtlen, karadut, ahududu, çilek, yabanmersini, kızılcık gibi meyvelerin  boyutları sizi yanıltmasın!  Bu muhteşem meyvelerin antioksidan kapasiteleri boyutlarının aksine oldukça yüksek.

Bütün meyveler ve sebzeler antioksidan içerir; ancak berry meyvelerinin antioksidan içerikleri hepsinden daha yüksek. Antioksidanlardan zengin berry meyvelerinin gücüyle sağlığınızı koruyabilir, cildinizi ve saçlarınızı güzelleştirebilir ve birçok hastalığa karşı önlem alabilirsiniz.

Antioksidanlar; serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltarak hücre hasarlarını önlemeye yardımcı olur ve vücudunuzu hastalıklara karşı koruma çemberine alır.

Mucizevi kırmızı ve mor meyvelerin güçlü antioksidan bileşenler olan; antosiyanin, quercetin ve vitamin C içerikleri oldukça yüksek. Antosiyanin, meyvelere canlı ve parlak renk görünümü kazandırmasının yanı sıra vücutta da inflamasyonu azaltarak bağışıklığı güçlendirmektedir. Antosiyaninlerle birlikte çalışan quercetin ise yaşa bağlı hafıza kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır. Berry meyvelerinin gücüyle yaşlanmaya karşı dur diyebilirsiniz! Quercetin isimli antioksidan bileşen ise iltihaplanmayı önleyici etkisi sayesinde eklemlerdeki sıvının iltihaplanmasına neden olan romatoid artriti azaltmaya yardımcı olur.

Cildinizi, saçlarınızı ve gözlerinizi güzelleştirmek için berry meyveleri sizin yanınızda! Berry meyvelerinde bulunan bir diğer güçlü antioksidan ise C vitamini. C vitamini, vücutta kollajen üretimini destekleyerek cildin esnekliğinin korumasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda C vitamini içerikleri yüksek olan bu meyveleri tüketmek ışıltılı saçlar ve cilde kavuşmanızın yanı sıra göz sağlığınızı da makula dejenerasyonu, katarakt gibi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Antioksidan içeriklerinin yüksek olmasının yanı sıra kırmızı ve mor meyvelerin su içerikleri de oldukça yüksektir. Su içerikleri yüksek olan bu meyvelerin kalori içeriklerinin de düşük olması kilo vermek isteyenler için güzel bir seçenek oluşturmaktadır.

Berry meyveleri lif ve folat da içermektedir. Lif içeriği sayesinde kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan berry meyveleri folat içeriği sayesinde de kardiyovasküler hastalıklara ve yaşa bağlı hafıza kaybına karşı koruyucudur.  Folat aynı zamanda vücutta serotonin üretimine katkıda bulunarak mutluluğunuzu artırmakta ve depresyona karşı koruyucu görevi üstlenmektedir.

Kırmızı ve mor meyveleri ara öğünlerinizde, smoothielerinizde, kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. 1 fincan taze berry meyve 1 meyve değişimine denk gelmektedir.
 
Copyright:2016
Web Tasarım