/ nFİT Öneriler / Çocukların Beslenmesinde Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar
nFİT ÖNERİLER
Çocukların Beslenmesinde Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Çocukların Beslenmesinde Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar


ÇOCUKLARIN BESLENMESİNDE EBEVEYNLERİN YAPTIĞI 7 HATA

 Çocuklarınız ister zayıf ister kilolu ister ideal kilosunda olsun,  muhtemelen birçok anne baba onların yemeleri konusunda endişe duyuyorlar.
İşte anne babaların yaptığı en yaygın 7 hata ve bunlardan korunma yolları:

Hata 1: Çocukları ‘temiz tabak kulübü ’ne teşvik etmeye çalışmak
Sağlıklı genç çocuklar genelde aç olduklarında yer, doyduklarında yemek yemeyi bırakırlar. Onlar doğal iç güdülerini takip edebilirler,siz onlar doygunluk noktalarına geldiklerinde daha fazla yemek yemeleri için teşvikte bulunmamalısınız.çocuklara kendi açlık ve tokluk hisleri ile uyum içinde olmalarını öğretmek, büyüdükçe aşırı yemelerini önlemelerini sağlayacaktır.
Yapılan son çalışmalarda yaşı kaç olursa olsun tüm çocukların servis porsiyonlarının büyük olması nedeniyle daha fazla yemek yediği bulunmuştur. Diğer bir deyişle ne kadar dolu olduklarına bakılmaksızın tabaklarına biraz daha fazla koymanız daha fazla besin tüketimi anlamına gelir.
ÖNEMLİ!!
* Çocuklarınızı tabaklarını temizlemeleri için teşvik etmeyin veya onlara tabaklarının tamamını bitirmeleri için rüşvet vermeyin.
* Porsiyonlarının küçük olmasını sağlayın (sebzeler hariç: sebzelerin porsiyonu tabiki sınırsız). Doyana kadar onları yemek yemeye teşvik etmek, talepte bulunmak onlara ek porsiyon sağlar.

Hata 2 : Tatlı ödüller sunmak
Çocuklara sebze yedirmeyi denemek bazen çok sinir bozucu olabiliyor ve ebeveynler rüşvete başvurabiliyor: ”eğer brokolini yersen, tatlı olarak dondurmanı yiyebilirsin”. Maalesef ucunda tatlı ödülü olduğu için brokoli ve çekiciliği az olan diğer sebzeler çocuklarınıza çekici gelebilir (ödül tüketimlerini gerektirdiği için ), diğer besinler üzerinde de değerlendirilebilir. Yapılan birçok çalışmada uzun vadede çocukların bu besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmediklerini, sonunda ödül olmadığı zaman asla bu besinleri tercih etmediklerini görülmüştür.
Peki bu durumda ne yapılmalı? Tatlıyı ayrı bir varlık olarak tutun, gökkuşağının sonundaki altın kap yapmaya gerek yok.

Hata 3: Bütün tatlılardan mahrum bırakmak
Tüm dünya çocuklarda obezite sorununa odaklanmışken ebeveynlerin tüm tatlıları yasaklaması hiç de sürpriz değil fakat tüm tatlıların yasaklanması aşırı bir ters erkti yapabilir. Çocukların gıdalarla (tatlılar da dahil) sağlıklı bir ilişkileri olabilmesi için ortada  
bir yerde buluşulmak zorunludur. Onların yanlış yapmamalarını tatlı miktarlarını sınırlayarak ve tüketim miktarlarını kontrol altına alarak önleyebilirsiniz. Pennstate Üniversitesinde yapılan çalışmalarda çocukların çerez ve diğer atıştırmalıklarının kısıtlandığında onları yeme arzularının daha da arttığı ve her fırsatta yemek istedikleri bulunmuştur.

Ben okul çağındaki çocuklar için okul öğle yemeği ve akşam yemeği sonralarının atıştırmalar için mükemmel zamanlar olduğunu düşünüyorum. Bunun anahtarı onları kontrol etmek ve dışarıda makul düzeyde tatlı bağımsızlığına izin vermektir.
ÖNEMLİ!!
v Sınırlı atıştırmalık/tatlılar: 150 kalori: iki kurabiye, bir dondurma
v Besin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin ve sağlıklı besinler seçin
v İçinde düşük kalorili tatlı içeren bir beslenme bonustur. Örneğin az yağlı puding ve dondurma kalsiyum da sağlar, çilekli bir krema c vitamini ve lif sağlar.
v Onları kontrol edebilmek için onlara makul şekilde seçim özgürlüğü tanıyın.

Hata  4: Küçük çocukların büyük çocuklar gibi yemelerine izin vermek

Avrupa klinik beslenme dergisinin bir çalışmasında büyük kardeşi olan çocukların büyük kardeşi olmayanlara göre abur cubur yemeye daha yatkın oldukları bulunmuştur(soda, patates cipsi, bisküvi, kek, şekerleme). Çünkü büyük kardeşlerinden isteyerek enerjisi yüksek gıdalar erişebilir, böylece ilk doğan çocuktan daha önce sağlıksız gıdalara maruz kalmış olur.

Hatırlayın ilk bebeğinizin yemesi  ve konuşması üzerinde ne kadar takıntılıydınız! Muhtemelen onun sağlıksız gıdalar yemesine de izin vermediniz. Bunu yapmak söylemekten daha zor olsada bütün çocuklar için aynı yaş tabanlı gıda standartlarını korumaya çalışın.
Peki stratejiniz ne olmalı? Büyük çocuklarınız için uygun olan atıştırmalıklar küçük çocuklarda veya okul öncesi dönemdeki çocuklar için uygun değildir, fakat belirli periyotlarla deneyebilirsiniz. Okula götürmeleri için beslenme çantalarına ikramlar koyun. Küçükler başka bir odadayken, banyodayken veya yatağa gittiklerinde büyüklere izin verebilirsiniz.

Hata 5 : Çok fazla atıştırmalık sunmak
Gün boyu sabit atıştırmalar çocukları ana (öğle ve akşam yemeklerine) öğünlere ilgisiz bırakabilir.eğer çocuklar tam acıkmamışsa akşam yemeğinde sebze gibi.yeni gıdalar denemek için daha az istekli olacaklardır.
Kurallar mı deniyorsunuz? Bunları da deneyin:
  Tutarlı bir yemek ve atıştırma takvimine bağlı kalmaya çalışın.
  Çerez ve yemek arasında en az iki saat beklemesini sağlayın
  Çocuğunuz günlük 2-3 den fazla atıştırma tüketiyorsa herbirini 150 kalori olarak sınırlandırın.

Hata 6: Genç çocuklarda sıvı kalorilere başlama
2008 Pediatrics dergisinde yapılan bir çalışmaya göre çocukların günlük kalorilerinin %10-15 inin şekerli içeceklerden (soda, sporcu içecekleri, meyve suyu gibi) ve %100 meyve sularından karşıladıkları bulunmuştur.
Ayrıca çocukları bu içeceklerden aldıkları kalori miktarları son 10 yılda 242 kaloriden 270 kaloriye kadar artmış ve artmaya devam ettiği görülmüştür. Bu içeceklerin çoğu boş enerji kaynağıdır, bunun anlamı enerjinin çoğunun basit şekerlerden birazının diğer besinlerden sağlanmasıdır dahası kalorisi yoğun olmasına rağmen katı gıdalardaki gibi tokluk mekanizmasını tetikleyebilir. Bu çocuklar çok fazla soda veya meyve suyu içtiklerini hissedemezler bu yüzden doğal olarak ekstra sıvı alımları telafi edilemez ve uzun vadeli kilo alımına neden olur.
Yapabileceğiniz en iyi şey nedir? Evinizde sunulan içecek çeşitlerini ( maden suyu ve köpüklü su da dahil),yağsız veya %1 yağ içeren süt(2 yaşından sonra),zaman zaman %100 seyreltilmiş meyve suyu ile sınırlayın.
Şekerli, yoğun kalorili aromalı sular, meyve sularını erken yaşta tüketmesini engelleyin. Bunları kendiniz de içmeyip iyi örnek olun!

Hata 7: Yemek sunumunuz çocuğunuzun olmasından önceki dönemle aynı olmasın
Siz sağlıklı, doyurucu, düz ızgara tavuk, salata ,haşlanmış sebze, balık tüketebilirsiniz fakat çocuklar bunu tatsız, zevksiz yada düpedüz iğrenç bulacaklardır.
Eğer sağlıklı gıdalar için çocukları ikna etmek istiyorsanız mutfakta biraz daha yaratıcı olmak zorundasınız. Tatsız görünen gıdaları daha çekici hale getirebilmek  ve lezzetli yapabilmek, tabakları daha canlı hale getirmeli, lezzetli soslar ve garnitürler deneyip, şekil,renk ve dokularıyla oynayabilirsiniz.
Fikirlere mi ihtiyacınız var? Bunlardan bazılarını deneyebilirsiniz:
  Çiğ sebzeleri doğrayıp düşük yağlı sosa veya frambuaz sosuna batırabilirsiniz. Çocuklarınız sadece bir veya iki sebzeyi seviyorsa bunları tekrarlayabilirsiniz. Tatlı olarak az yağlı yoğurt yanına meyve  ikram edebilirsiniz- tıpkı fondue gibi!
  Tavuk veya brokoli,karnabahar,kuşkonmaz gibi sebzeleri; marinara sos ( kekikli domates sosu) ve bir parça yağsız mozarella peyniri veya parmesan peyniri ile kavanozlayabilirsiniz.
  Küçük kesicilerle sebze ve meyveleri şekillendirebilirsiniz.bu kesiciler kırmızı ve sarı biber, çiğ pancar(gerçekten tatlı olan), salatalık, elma, armut , kavunda  çok iyi çalışıyor.
  Bir adım daha ileri götürmek isterseniz sebzeleri kullanarak eğlenceli nesneler oluşturabilirsiniz, kereviz tekneleri gibi. Kereviz saplarını az yağlı krem peynir ve kırmızı biberle doldurun. Şeritler ve diğer şekiller için sebzeleri kesin ve tasarım için kullanın.mini pideleri az yağlı krem peynir veya soslarla birlikte yayın.
  Doğranmış veya rendelenmiş sebzeleri karıştırıp(kabak veya havuç iyi olur) köfte, çorba, biber, marinara sos ve diğer yemeklerin içine karıştırın.
  Ekstra sebzeleri(küçük doğranmış sebzeler ve dondurulmuş sebzeler bunun için idealdir) öğle vakti konserve çorbalar veya dondurulmuş yemeklerin içine koyabilirsiniz. Göreceksiniz çocuklarınız sebzelere pek dikkat etmeyecek
 
Uzm.Dyt.Merve TIĞLI

 

Copyright:2016
Web Tasarım