/ nFİT Öneriler / Gizemli Hayat Ağacı Bitkisi Mesquite
nFİT ÖNERİLER
Gizemli Hayat Ağacı Bitkisi Mesquite

Gizemli Hayat Ağacı Bitkisi Mesquite


Önümüzdeki günlerde sıklıkla konuşuyor olacağımız; Mesquite Batı Teksas’da oldukça yaygın büyük ve küçük çeşitleri olan bir ağaç ve Pima yerlileri tarafından ‘Hayat Ağacı’ olarak bilinmekte. Adı üstünde hayat veren bu ağaç birçok kullanım alanına sahip. Mesquite zamkı yaygın enfeksiyon ve tahriş, yaralar, güneş yanığı ve çatlamış cildi tedavi etmek için kullanıldığı gibi; aynı zamanda dizanteri, ishal, mide, sindirim sıkıntısı ve hemoroid için iyi bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Elbette mesquite ağacının benzersiz etkileri bunlarla sınırlı değil! ‘Hayat Ağacı’ meyvesi beslenmemizde de mucizevi etkilere sahip!

 

Mesquite fasulyesi %30 oranında sukroz içeren tatlı bir baklagil. Dahası %7-10 oranında lif ve %29-39 arasında protein içermesi sizin daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor! Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri de içeren Mesquite fasulyesi çok sert olması sebebiyle un haline getirilerek tüketilmesi büyük kolaylık sağlamakta. Düşük nem içeriğine sahip olan bu mucizevi besin kolay kolay bozulmayacağı için depolamanız da oldukça kolay olacak!

Tatlı bir aromaya sahip Mesquite fasulyesinden elde edilen unu diyetinize eklediğinizde yüksek lif ve protein içeriği sayesinde 4-5 saat daha tok kalmanıza yardımcı oluyor. Mesquite fasulyesinin bu özelliğiyle diyetinizin ayrılmaz bir parçası olacağına eminiz. Bu besleyici unun tatlı aroması sizi korkutmasın. Mesquite fasulyesinden elde edilen unun içerisindeki yüksek lif ve protein kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacağı için; zayıflama diyeti uygulayanlar, şeker hastaları, hipoglisemisi olanlar ve insülin direnci olanlar bu harika besini rahatlıkla mutfaklarında kullanabilirler. Ancak tıpkı tükettiğiniz her besin gibi mesquite fasulyesinin de miktarına dikkat etmeniz  gerektiğini unutmayın! Çünkü fazla miktarda mesquite fasulyesi tüketimi lif içeriğinin oldukça  yüksek olması sebebiyle  bu besinin sindiriminde zorlanmanıza ve bazı sindirim problemleri yaşamanıza sebep olabilir.

Mesquite ununu smoothielerinizde, tatlılarınızda, pastalarınızda ve kahvaltılık gevreklerinizde kullanarak bu besleyici özelliklerinden yararlanma sağlayabilirsiniz. 

Copyright:2016
Web Tasarım