/ nFİT Öneriler / Okul Çağı Çocuklarında Beslenme
nFİT ÖNERİLER
Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme


Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir?

Okul çağı dönemi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürdürülebilecek davranışların büyük ölçüde kazanıldığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuk bilinçli olarak ilk kez toplum yaşamına girer. Okul öncesi çağda çocuğun beslenme alışkanlıklarını yalnızca aile etkilerken, okul çağında buna arkadaşlar, reklamlar gibi etkenler de dahil olur. 

 Okulda beslenme konusunda denetimin olmaması, eğer anne çalışıyorsa buna bağlı olarak okuldan eve gelince, kendi kendine yiyecek hazırlaması sonucu çocukta yanlış beslenme alışkanlıkları gelişebilmektedir. Bu nedenle çocuğun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun, ailenin, okul yönetimindeki bireylerin ve öğretmenlerin beslenme konusunda bilinçli, eğitimli ve işbirliği içerisinde olmaları gerekmektedir.

Bu çağda çocuklarda başlıca yetersiz beslenme, aşırı beslenme, kansızlık, vitamin yetersizlikleri gibi beslenme sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bunun sonucunda da büyüme ve gelişme geriliği, sık sık tekrarlayan ve ağır seyreden enfeksiyon hastalıkları, obezite gibi sağlık problemleri görülebilmektedir. Yapılan çalışmalar yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların bunların yanında dikkat sürelerinin kısaldığını, algılamalarının azaldığını, öğrenmede güçlük çektiklerini, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığını ve okul başarılarının düşük olduğunu da göstermektedir.  

Peki bunların olmasını engellemek için neler yapılmalıdır? Okul çağı çocukları nasıl beslenmelidir? Tam da yeni okul döneminin zillerinin çaldığı bu günlerde işte okul çağı çocukları için beslenme önerilerimiz:

- Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

- Bu çağ çocuklarında yapılan araştırmalar, büyük çoğunluğunun özellikle kahvaltı öğününü atladıklarını ortaya koymaktadır. Bütün gece süren açlıktan sonra yeni bir güne başlamak için vücudumuz ve beynimiz enerjiye gereksinim duyar. Kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu yüzden güne yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile başlamak faydalı olacaktır.

Çocukların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için tüketilen besinlerin çeşitliliğinin sağlanması, besinlerden günlük alınan enerji, protein, vitamin ve minerallerin vücutta en elverişli olarak kullanılabilmesi için dört besin grubunda yer alan besinlerin öğünlere yeterli ve dengeli dağıtılması gerekmektedir.

- Süt, peynir ve yoğurt çocukların güçlü kemiklere, dişlere ve kaslara sahip olmaları için gerekli olan protein, kalsiyum ve D vitaminini sağlar. Bu gruptan günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

- Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye güçlü kaslar ve kan sağlığı için gerekli olan protein, demir, B vitaminleri ve bazı mineralleri sağlar. Bu besinlerden günde imkanlar dahilinde 2- 3 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

- Ekmek, tahıl ve makarna B vitamini, demir, mineral ve posa içerir. Bunlar ayrıca iyi birer kompleks karbonhidrat kaynağıdırlar ve çocukların aktiviteleri için gereken enerjiyi sağlarlar. Bu grup besinlerden günde 6-9 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

- Sebzeler A vitamini, C vitamini, kompleks karbonhidratlar ve posa içerir. Ayrıca belirli miktarlarda B vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri içerir. Günde 3-4 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

- Meyveler; çocukların cildi, göz ve diş eti sağlığı için gereken A ve C vitamini, potasyum ve diğer mineralleri içerir. Meyveler ayrıca karbonhidrat ve posa da içerir. Çocuklar genellikle doğal şeker kaynağı olan meyveleri severler. Günde 2-3 porsiyon meyve yemeleri önerilmektedir.

- Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlı olacaktır.

- Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlaması açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına da önem verilmelidir. Televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman harcamalarına izin verilmemelidir.

- Açıkta satılan besinler yeterince temiz ve güvenli değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

- Beslenme çantaları hazırlanırken çocukları doyuracak ve enerjilerini arttıracak doğru besinlerin seçilmesi oldukça önemlidir. İşte sizin için hazırladığımız birkaç beslenme çantası örneği:

1.Beslenme Çantası

2.Beslenme Çantası

3. Beslenme Çantası

Peynirli sandviç

Az yağlı ev yapımı kek

Simit-peynir

1 Meyve

Süt

Ayran

2 tam ceviz

10 badem/fındık

Söğüş domates-salatalık

 
Copyright:2016
Web Tasarım