/ nFİT Öneriler / Stres Azaltan Besinler
nFİT ÖNERİLER
 Stres Azaltan Besinler

Stres Azaltan Besinler


Doğru Beslenerek Stres Seviyenizi Düşürebilirsiniz!

Doğru besin seçiminin stresi azaltmaya yardımcıdır hatta sık olmamak şartı ile zaman zaman yenilen çikolatanın da stres yönetiminde etkin bir rolü olduğunu söyleyebiliriz

Kendinizi gergin hissettiğinizde stresinizi kontrol altına almanızın birçok yolu vardır aslında. Diyetiniz ve besin seçiminiz stres seviyenizin artmasında veya azalmasında rol oynar. Belirli besinler bu konuda rahatlık sağlar ki aslında stresle baş etmenin en doğal yolu vücuttaki hormon seviyelerini ayarlamaktır. Diğer tip yiyecek ve içecekler tetikleyici  etkileriyle hormon seviyelerini düşürerek stresi azaltabilir. Bazen bir besin veya içeceğin etkisi içindeki besin değerine bağlı olmaksızın stres seviyesini azaltmaya yardım edebilir. Aslında bazen sıcak bir bardak çay  bir çok insanı sakinleştirebilir .Bazen tadına bakılmaksızın sıcak bir içeceği yudumlamak sakinleştirici etki gösterebilir. Ayrıca lavanta ve papatya gibi otlarında rahatlatıcı etkisi bilindiğinden çay olarak tercih edilebilir.


Bitter Çikolata Mucizesi
Bitter çikolata kimyasal ve duygusal etkileri sayesinde stresi azaltmada iki seçenek sunar. Bitter çikolata bir parçası bile güzel hissettirir. İsviçre’de yapılan bir çalışmada 2 hafta boyunca kişilere her gün 28.3 gram  çikolata veriliyor ve sonucunda zengin antioksidan içeren bitter çikolatanın vücutta ki stres hormonlarını düşürerek stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösteriliyor.

Karbonhidratlar
Karbonhidratların ruh durumunu destekleyen ve stresi azaltıcı etkisi olan serotoninin seviyesini artırdığı biliniyor.  Serotonin seviyesi arttığı zaman stres altında ki insanların bilişsel fonksiyonlarının arttığı gözlemlenmiştir ki bu kişilerin daha iyi konsantre olabilmesi daha iyi verim sağlayabilmesi anlamına gelmektedir. Diyette ki karbonhidrat stres seviyesini düşürür, örneğin  bir kase makarna ve peynir rahatlamaya yardımcı oluyor. Sadece karbonhidrat seçiminizden emin olmanız gerekiyor. Örneğin yoğun ve kalori yüklü yağı kısıtlayarak patates, tam tahıllı gıdalar gibi doğru karbonhidrat kaynaklarını seçmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Avokadonun Keyfine Varın\

Avokado sadece salatalarda, soslarda kullanılan bir malzeme değil aynı zamanda önemli bir omega-3 kaynağı olan çok değerli bir besin. Bu esansiyel yağ asidi olumlu bir duygu durumu sağlamada, konsantrasyonu artırmada, stresi  ve anksiyeteyi azaltmada yardımcı oluyor. Omega-3 yağ asidinin doğru miktarda alımının stres ve sağlık konusunda ki faydaları önem arz etmekte. BİLGİNİZE!!

Yağlı Balık Tüketin
Yağlı balıklar omega-3 yağ asidinin önemli bir kaynağıdır ve kardiyovasküler hastalıklarının önüne geçilmesinde mükemmel bir kaynaktır. Aslında bu da stresin azaltılmasında başlıca bir besin olduğu durumunu açıklar. Omega-3 yağ asidi ve yağlı balıkların depresyonun hafiflenmesinde etkili olduğu birçok çalışma sonucunda bulunmuştur çünkü omega-3 yağ asitleri sinir hücrelerinin iletişimini kolaylaştırır. Yağlı balık olarak; ton balığı, somon, ringa balığı, uskumru, sardalya ve göl alabalıklarını tercih edebilirsiniz.

Bardaklarınızı Sıcak Sütle Doldurun 
Asırlardır sıcak süt gece daha iyi bir uyku sürdürmenin bir yolu olarak görülmekte çünkü süt vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip. Kalsiyumdan zengin besinler kemik sağlığı için en önemli kaynaklardandır ki bu gıdaların aynı zamanda stres azaltıcı etkileri de vardır. Kalsiyum ve D vitamininden zengin süt ürünleri kasların rahatlamasını ve dengeli bir duygu durumunun sağlanmasında yardımcı oluyor. Yapılan bir çalışma da ayrıca bu ürünlerin premens (regl öncesi) dönemde semptomları azaltıcı etkisi olduğu bulunmuştur.

Kabuklu Kuruyemişler
Kabuklu yemişler B vitamini açısından çok zengin olmakla beraber sağlıklı yağ asitlerini de içeriyor. B vitamini sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ve stresin azaltılmasında da rol oynuyor. Antep fıstığı, ceviz, badem aynı zamanda yüksek kan basıncının önüne geçmede yardım sağlıyor. Yapılan bir çalışmada özellikle antep fıstığının stres seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Fazla kalori alımını önlemek için bu besinleri günde bir avuçla sınırlandırmak yeterli olacaktır.

Daha Fazla C Vitamini Alın
Yapılan bazı çalışmalarda C vitaminin yüksek düzey alımının stresi yatıştırma konusunda etkili olduğu bulunmuştur. Yapılan bir çift-kör çalışmada  katılımcılara yavaş etkili formüla kullanılarak 3000 mg C vitamini verilmiş  ve sonucunda bu durumun stresi ve stresle ilintili olan kortizol hormonunu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Başka bir çalışma 1000 mg C vitamini suplemanı aynı zamanda B vitamini, kalsiyum, magnezyum alımının stres azaltıcı etkisini incelemiş.  Sonucunda turunçgiller, greyfurt, narenciye, çilek tüketimi bu konuda iyi bir başlangıç olabileceğini ancak yüksek seviyelere ulaşmak için ekstra besin desteği alınması gerektiğini vurgulamıştır.

Copyright:2016
Web Tasarım