/ Testlerimiz
TESTLERİMİZ
Herkesin vücudunun ihtiyacı birbirinden farklı olabilir. Kendinizi çok daha iyi bir şekilde keşfedeceğiniz testlerimizle hayatınıza yeni bir yön vermeyi vaadediyoruz!
Pinner Test

Pinner Test


Gıda İntoleransı Nedir? Hangi Semptomlara Neden Olur?

Bir besinin bağırsaklar tarafından sindirilemeyip vücutta yabancı madde olarak algılanması ve vücudun savunma sistemini aktive ederek metabolizma yavaşlaması, kilo verememe veya bazı kronik rahatsızlıklara sebep vermesidir.

Besinler bağırsağa geldiğinde burada bulunan enzimler aracılığıyla temel yapı taşlarına ayrılırlar. Temel yapıtaşlarına ayrılan bu besinler bağırsaklardan emilip kana karışarak ihtiyaç duyulan dokuya kullanılmak üzere gönderilir. Enzim aktivitesindeki bozukluk sonucu temel yapıtaşlarına ayrılamayan besinler büyük moleküller halinde bağırsaklar üzerinden kana karışarak vücudun savunma sistemi tarafından yabancı madde olarak algılanır. Yani böyle bir durumda siz tüketip de çok faydalı olduğunu düşündüğünüz bir besinden ne kadar tüketirseniz tüketin yeterli faydayı alamaz aksine vücudunuzun savunma sisteminin aktive edilmesine neden olarak bazı hastalıklarınızın tetiklenmesine neden olursunuz.

Örneğin; proteinlerin temel yapıtaşı olan elzem aminoasitler açısından oldukça zengin yumurta, bağırsaklarınızdaki enzimler tarafından sindirilip aminoasitlere parçalanmadığında büyük protein molekülleri şeklinde kan dolaşımınıza karışıp dokular tarafından yabancı madde olarak algılanabilir. Dokular bu proteini alıp kullanamadıkları için bağışıklık sistemi bu proteine karşı savaş açar. Bu yüzden de yumurtanın içerisindeki proteinden gelecek olan aminoasit, demir ve diğer besin bileşenlerini vücut kullanamaz hatta aksine vücudunuzun savunma sistemi de alarm oluşturarak halsizlik, kabızlık, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri, egzama, migren, deri hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi semptomlara yol açar.

Gıda İntoleransı Geçici mi Kalıcı mı?

Geçici olarak ortaya çıkabilen gıda intoleransı vücutta bir besinin çok tüketilmesine bağlı olarak enzim eksikliği sonucu, hormonal değişiklikler(gebelik vb.) sonucunda enzim aktivitelerindeki değişiklikler ve bir ilaç kullanımı veya bağırsaklarda oluşabilecek mantar, bakteri gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen de kalıcı olarak ortaya çıkabilen bu durum vücutta ilgili besinin sindiriminden sorumlu enzimin üretimindeki genlerde olan genetik bir bozukluk veya enzimi üretecek dokunun hasara uğraması sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Peki Gıda İntoleransı Testi (PİNNERTEST) Süreci Nasıl İlerlemektedir?

  • Parmağınızdan alınan kan, ilgili laboratuvarda incelenmek üzere İtalya’ya gönderilmektedir.
  • Sonuçlar 15-20 gün içerisinde hem kurumumuza hem de sizlere mail olarak gelmektedir.
  • Gelen sonuçlarınız doğrultusunda sizlere özel beslenme programı ve bu besinlerin hangi süreler arasında hayatınızdan çıkarmanız, bu besinlerden karşılayamadığınız besin öğelerini hangi besinlerden karşılayabileceğiniz ve pinnertestte çıkan besinleri ne zaman tüketmeye başlayacağınız konusunda diyetisyeniniz tarafından yönlendirilmektesiniz.
Gentest Diet

Gentest Diet


Genetik yapınıza göre beslenmek; sizlere kalıcı kilo kaybını ve hastalıklara yakalanmadan önlem alabilmenizi vaat ediyor.

Her bireyin gen dizilimi birbirinden farklılıklar göstermekte! Bu da sizin diğer herkesten farklı saç ve göz rengine, boy uzunluğuna sahip olmanızı sağlıyor. Herkes birbirinden bu kadar farklıyken genel sağlıklı beslenme önerilerinin her birey üzerinde aynı şekilde uygulanması nasıl mümkün olabilir ki!

Nasıl ki bir mağazaya girip sevdiğiniz kıyafetin bedenini deneyip üstünüze en uygun olanı alıyorsanız, beslenmenizde de vücudunuza en uygun besin ideal kiloda olmanızı ve sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlıyor. Her birimiz farklı gen dizilimlerine sahip özel bireyleriz , dolayısıyla vücutlarımızın besinlere verdiği tepkiler de genetik dizilimimize göre farklılık gösteriyor. Genetik diziliminize bakılarak çıkan sonuçlar doğrultusunda, vücudunuzun hangi besinlere ne kadar ihtiyacı olduğunu öğrenmek genetik testler sayesinde artık mümkün.

Beslenme durumunuz, çevresel etmenler, yaşam tarzınız genetiğinizle harmanlandığında ortaya çıkan sonuçlar vücudunuzun geleceğini görmenizi sağlıyor!

Bizler beslenme ve diyet uzmanları olarak, danışanlarımızın beslenme programlarını hazırlarken yaşam tarzlarını, kan tahlillerini, beslenme hikayelerini dinleyerek onlara özel bir sağlıklı beslenme programı hazırlasak da her bireyin genetiğinin birbirinden farklı olması kişiye özel beslenme de bir çığır açıyor ve başka hiçbir şekilde ulaşamayacağımız detayları, farklılıkları göz önünde bulundurmamızı sağlayarak, bizi kişinin beslenme haritasına ulaştırıyor.

Örneğin; B12 vitaminin standart önerilen günlük alım miktarı 2.4 mcg’dır. Sizin genetik test sonuçlarınıza bağlı olarak B12 vücudunuzda iyi metabolize olamıyorsasizin ihtiyacınız daha yüksektir. Durum böyle olunca, sadece genel beslenme önerileriyle B12 vitaminini vücudunuzda yükseltmeniz mümkün olamayabiliyor. Bu durumda genetik yapınız itibariyle B12’ye daha çok ihtiyacınız var olduğundan diyetisyeniniz bu durumu göz önünde bulundurarak B12 içeren yiyecekleri menünüze daha fazla dahil edebilir veya yetmediği durumlarda ek takviye kullanmanızıönerebilir. Bu da diyet yapmasanız bile sağlıkla kilo verebilmenizi hatta vücudunuzu çok iyi dinlediğiniz için onun ihtiyaçlarını daha çok cevapverebilmenizi sağlıyor. Bu şekilde diyet süreciniz bittiğinde bile kaybettiğiniz kiloyu koruyabiliyor ve vücudunuzun yönetimini herhangi birdesteğe ihtiyaç duymadan le geçiriyorsunuz.

Taşıdığınız genetik özellikleri bilmek ve buna göre beslenmek sizi sadece ideal kilonuza indirmekle kalmayıp ayrıca ileride yakalanacağınız hastalıklar için önlem almanızı sağlıyor. Kan tahlilleri, muayeneler ve çeşitli testlerle tespit edilemeyen hastalıklar bile genetik analiziniz sayesinde ortaya çıkabiliyor! Genetik yapınıza göre yatkınlığınızın yüksek olduğu hastalıklar önlem alınmadığı ya da tespit edilmediği takdirde, zaman geçtikçe ilerliyebiliyor, hatta bazen geri dönüşü olmayan hale gelebiliyor. Oysa genetik testler sayesinde yatkınlığınız olan hastalıkları, hastalık ortaya çıkmadan keşfetmek, beslenme durumunuzu ve yaşam tarzınızı buna göre ayarlayıp daha sağlıklı bir yaşam sürmek sizin elinizde. Örneğin; hiç sigara içmeyen birinin akciğer kanseri olduğunu duymuşsunuzdur. Eğer kişinin genetik yapısına göre akciğer kanserine yatkınlığı yüksek ise sigara içmese dahi pasif içicilik, stresli yaşam, hava kirliliği gibi farklı etkenlerden dolayı, sigara içen başka bir bireye göre hastalığa yakalanması çok daha erken olmakta. İşte burada dikkat etmeniz gereken şey; sizin gen haritanızdan vücudunuzun hangi hastalıklara eğilimli olduğunu bilmek ve buna uygun bir yaşam tarzı düzenlemek.

Unutmayın sizden bir tane daha yok! Her birimiz farklıyız, özeliz ve tekiz. Bu nedenle başkaları için doğru olan bizim için doğru olmayabilir. Siz de genetik analizinizi yaptırarak genetik yapınız itibariyle hangi besinleri tüketip tüketmemeniz gerektiğini öğrenebilir ve gerek yaşam kalitenizi yükseltmek gerekse sağlığınızı korumak adına vücudunuzun ihtiyaçlarına çok daha etkili bir şekilde cevap verebilirsiniz!
Copyright:2016
Web Tasarım