/ nFİT Öneriler / Beslenme Uykuyu Nasıl Etkiler?
nFİT ÖNERİLER
Beslenme Uykuyu Nasıl Etkiler?

Beslenme Uykuyu Nasıl Etkiler?


Güzel Bir Uyku İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

 Yakından dikkat etmeniz gereken tek şey var! Bir çoğumuz  bazı günler ve  geceler yeterince uyumadığımızı düşünürüz. İş, aile ve diğer  zorunluluklarımızın arasında, başımızı yastığa vurduğumuz zaman  bir türlü  dinlenememek şaşırtıcı değildir

 Uykumuzu  etkileyen , besinler ve içeceklerin de dahil olduğu bir çok faktör  vardır. Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık  açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi  var. Bazı gıdaların uyuma sürecini kolaylaştırdığına bazılarının ise  zorlaştırdığına dair görüşler bulunmakta. Kan basıncını ve nabzı düşüren  kimi gıdalar metabolizmayı da 

 

 yavaşlatarak uykuya yardımcı olabilirken ,  bazıları ise metabolizma ve  beyin aktivitesini artırarak uykuyu  zorlaştırabiliyor.
 Tükettiğiniz besinlerin türü ve tükettiğiniz zaman uyku alışkanlıklarınızı  etkileyebilir. Fazla yenilen bir yemeğin ardındaki dolu bir mide kadar,  saatlarce aç kalmış boş bir mide de uykuyu olumsuz etkileyebiliyor.  Dolayısıyla son öğün ile yatağa girme arasında belirli bir sürenin geçmesinde  fayda var.

 Bazen yatmadan önce belki de midemizdeki gurultudan kurtulmak için    yediğimiz ufacık besinler açlığımızı giderir ve rahat uyumamızı engellemez,  ancak gece geç saatlerde ve büyük porsiyonlarda yemeyi alışkanlık haline  getirdiyseniz uyku eziyet haline gelebilir.
 Az miktarlarda tüketildiğinde rahat uyumanızı sağlayacak besinlerin yanında  bir de uykuya dalmakta zorlanmanızı sağlayacak bazı besinler ve içecekler  vardır. Kafeinli ve alkollü içecekler bunlara en güzel örnektir. Kafeinli ve alkollü içeceklerin  yatmadan en az 4-6 saat önce tüketiminin tamamlanmış olması gerekir ki rahatça uyuyabilin ve kuzuları saymak zorunda kalmayın :) Örneğin alkollü içecekler önce sizi bi parça rahatlatır  
ve  hemen uykuya dalmanızı sağlar fakat uykunuzda rahatsız olmanıza neden olur. Rahat uyumak için sıcak süt, su veya kafeinsiz çay  gibi içeceklere bağlı kalmalısınız.

Bazı besinler diğerlerine göre daha rahat uyumanızı sağlar. Uyku düzenleyici bir madde olan triptofan’ın yorgunluğa neden olarak uyumanıza yardımcı olduğu not edilmiştir.  Vücudun seratonin üretmekte kullandığı bu madde beynin sinir trafiğini yavaşlatan bir nörotransmitterdir. Doğal triptofan içeren besinlere güzel 

bir örnek süttür. Ayrıca yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri, ton balığı, kümes hayvanları, fasulye, tam tahıllı ürünler, ayçekirdeği,fıstık ezmesi , muz ve pirinç de triptofan içeren besinlerdir.

Süt: İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.  Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.

Yoğurt, ayran: Düşük yağlı bir yoğurt veya ayranda yine sütte olduğu gibi içerdiği triptofan ve kalsiyum sayesinde aralıksız bir uyku çekmeniz için birebirdir.

Kafeinsiz çaylar: Sabah çok erken kalkacaksınız, erkenden uyumak zorundasınz ama akşam yediğiniz o ağır yemekten sonra uyumakta zorlanıyor musunuz? Bu durumda istikamet doğru bitki çayları. Özellikle papatya, ve ıhlamur çayları size huzurlu bir uyku verecektir.

Muz: Zengin triptofan, magnezyum ve potasyum içeriğiyle muz, kaslarınızı gevşetip sizi rahatlatıp derin bir uykuya dalmanızı sağlarken,uyku kalitenizi de  artırır. Muzun uyku verici özelliği, beyindeki nörotransmiterler üzerideki etkisine bağlı olabilir.

Yulaf ezmesi: Çok miktarda tüketildiğinde yüksek lif içeriğiyle barsaklarınızı olumsuz etkileyebilecek yulaf ezmesi nin 3 kaşığını yarım bardak düşük yağlı sütle Sütle hazırlayıp üzerine bir de  tarçınla karıştırırsanız değmeyin uykunuzun keyfine.

Tahıllı ekmek ve  Kümes Hayvanları: Yorucu bir iş günün ardından akşam yemeğinde, serotonin salınması için, iki dilim tahıllı ekmek (kompleks karbonhidrat içerir) arasına koyacağınız bir parça ızgara veya haşlanmış hindi veya tavuk  eti, hele bir de yanında ayran olursa erken uykunun habercisi olur.

Pirinç: Alşam yemeğinde az yağ ile pişirilmiş pirinç pilavı ve yoğurt uyku için etkili olabilir..
Hafif beslenmek ve yatağınızın rahat olmasının sonucundaki güzel uykunun günün stresini üzerinizden atmasına izin verin. Herkese iyi uykular..

Copyright:2016
Web Tasarım