/ nFİT Öneriler / Daha Zinde Hissetmeniz İçin 4 İpucu!
nFİT ÖNERİLER
Daha Zinde Hissetmeniz İçin 4 İpucu!

Daha Zinde Hissetmeniz İçin 4 İpucu!


Zaman zaman yataktan kalkarken zorlandığınız veya gün içerisinde enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anlar oluyordur. Sosyal hayatınızı olumsuz etkileyecek bu konuda kendinizi daha zinde hissetmeniz ve motivasyonunuzu artırmak için 4 ipucu hazırladık.

İpucu 1:Güne enerjinizi artıracak kahvaltıyla başlayın! Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve çalışmalar güne kahvaltıyla başlayan bireylerin psikolojik olarak rahatladığını gösteriyor. Yapılan araştırmalarda güne protein ağırlıklı kahvaltı yaparak başlayan bireylerin gün içerisinde daha tok hissettikleri ve motivasyonlarının daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Yumurta akı, peynir, hindi dana veya somon füme, az yağlı yoğurt, süt gibi protein ağırlıklı kahvaltı ile gün içerisinde daha zinde hissedeceksiniz. Örneğin; kahvaltıda sebzeli omlet veya yulaflı bir kahvaltı tercih edebilirsiniz.

İpucu 2:Günün erken saatlerinde kahve için! Çalışmalar kahve gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin vücutta geçici süreliğine uyarıcı etkisi yaptığı ve odaklanmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Güne başladığınız saatlerde kafein içerikleri yüksek içecekleri tercih ederek odaklanmanızı artırabilirsiniz. Fakat uyarıcı etkisi yüksek bu içecekleri öğleden sonra tercih etmek gece uyku kalitenizi düşürebilir ve bu da ertesi güne daha yorgun uyanmanıza sebep olur. Kafein içeriği yüksek olan bu içecekleri sabah erken saatlerde tercih edebilirsiniz.

İpucu 3:Sabah kardiyosu uykunuzu açacak! Herkesin istediği sabah 5 dakika daha uyumak fakat 15 dakika daha erken uyanarak daha zinde hissetmeniz mümkün! Nasıl mı? 15 dakika erken uyanarak açık havada veya koşu bandında hafif tempolu yürümek kan dolaşımınızı artıracak ve zihninizi açarak odaklanmanıza yardımcı olacak. Ayrıca kan dolaşımınızı artıracak egzersizlerle güne başlamak gün içerisinde vücudunuzu yağ yakmaya da teşvik edecek.

İpucu 4:Su ve ara öğünler vazgeçilmez! Sabah evden çıkmadan yanınıza su ve ara öğünleriniz için atıştırmalık alın. Vücudunuzun %60’ı sudan oluşuyor ve  tüm gün suya ihtiyacınız var. Yaşamın temel kaynağı olan suyu gün içerisinde tüketmeyi ihmal etmeyin.  Ara öğünler, kan şekerinizin dengelenmesi, vücudunuzun ana öğünler haricinde de enerjiye duyduğu ihtiyacı karşılamanız için oldukça önemli. Yanınızda taşıyacağınız, kan şekerinizi ani yükseltmeyen ve açlığınızı bastıracak atıştırmalıklar vücudunuzun o an ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermenizi sağlayarak ana öğünlerinize kadar olan kısımda kan şekerinizi dengeleyecek. 
Copyright:2016
Web Tasarım