/ nFİT Öneriler / En Popüler Kış Sebzeleri
nFİT ÖNERİLER
En Popüler Kış Sebzeleri

En Popüler Kış Sebzeleri


Sebzeler beslenmemizin ayrılmaz bir parçası! İster sıcak yemek olarak, ister salatalarınızı hazırlarken, ister smoothielerinizin içerisinde, isterseniz arada atıştırmalık olarak, bu vitamin ve mineral deposu kaynakları tüketmeniz şart. Özellikle kış aylarında bağışıklığınızı sağlam tutmak ve yazar kadar formunuzu korumak istiyorsanız kış aylarının en popüler sebzelerine göz atın.

Kale: Brassica oleracea ailesinin kıymetli bir üyesi olan kale,Brüksel lahanası, lahana, şalgam gibi besinlerin de yakın akrabası. 1 su bardağı kale (67 gram) günlük ortalama A, C ve K vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetiyor. Aynı zamanda B grubu vitaminler, kalsiyum, bakır, manganez, potasyum ve magnezyumun da iyi bir kaynağı olan kale kış aylarında mutlaka sofranızda bulunması gereken besinlerden biri. Yapılan çalışmalar kalenin, içerdiği güçlü antioksidanlar olan kuersetin ve kaempferolün akciğer ve özofagus kanserlerine karşı korumada da oldukça başarılı olduğunu gösteriyor.

Brüksel Lahanası: Turpgiller ailesinin tanınış bir üyesi olan brüksel lahanası da soğuk havalarda bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olacak besinlerden biri. Kemik, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonlarının çalışabilmesi için gerekli olan K vitamininin iyi bir kaynağı olan brüksel lahanası, aynı zamanda A,B grubu vitaminler, C vitamini ve potasyum, manganez gibi mineralleri bünyesinde barındırıyor. Yüksek lif ve alfa-lipoik asit içeriği sayesinde kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olan brüksel lahanası özellikle hipoglisemi, diyabet gibi kan şekerinde dengesizlikler yaşayan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden. Yapılan çalışmalar alfa-lipoik asidin diyabetli birçok insanı etkileyen ağrılı sinir hasarlarını azaltmada da oldukça başarılı olduğunu söylüyor.

Havuç: Yüksek antioksidan özelliğe sahip beta-karotenin muhteşem bir kaynağı olan havuç, göz sağlığınızın korunmasında ve bağışıklığınızın güçlenmesinde size yardımcı olacak. Araştırmalar beta karotenin özellikle prostat ve meme kanseri riskini azaltmada oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Ancak havucun kış aylarında içeriğindeki suyun donmasını engellemek amacıyla, bünyesindeki nişastayı şekere dönüştürdüğünü ve en tatlı halini aldığını da aklınızda bulundurun. Bu yüzden miktarı abartmamaya özen gösterin.

Kırmızı Lahana: Turpgiller ailesinin renkli ferdi kırmızı lahana, B grubu vitaminlerin, manganez ve potasyumun iyi bir kaynağı. 1 su bardağında (89 gram) günlük ortalama C vitamini ihtiyacının %85’ini karşılamaya yardımcı olan kırmızı lahananın parlak kırmızı rengi yüksek antioksidan özelliğe sahip içeriğindeki antosiyaninden geliyor. Flavanoid ailesinden gelen antosiyanin özellikle kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında büyük önem taşıyor. 93,600 kadın birey üzerinde yapılan bir çalışma antiosiyaninden zengin besinleri tüketen kişilerin kalp krizi riskinin, tüketmeyenlere göre, %32 daha az olduğunu gösteriyor.

Turp: Her ne kadar hafif acı bir tada sahip olsa da, bu kış C, B grubu vitaminler ve potasyumdan zengin bu harika besini tüketmeden geçmemeli! Her ne kadar izotiyosiyanatlar adı verilen kükürtlü bileşiklere sahip olması sebebiyle bu acı tada sahip olsa da, bu bileşiğin yüksek antioksidan özelliklere sahip olması onu sofralarımızda daha fazla bulundurmamız gerektiğini söylüyor. Bu mucizevi etkileri sayesinde özellikle kolon ve mesane kanserine karşı koruyucu etki göstermesi hiç de şaşırtıcı değil!

Maydanoz: Birçok bitki soğuk havayla beraber tazeliğini kaybetse de, maydanoz zorlu hava koşullarında bile kendisini koruyabiliyor. Bu özelliği de tabi ki onun kışın vazgeçilmez sebzeleri arasında olmasına neden oluyor! A vitamini, kalsiyum, potasyum, folat gibi vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağı olan maydanoz, 28 gramında günlük ortalama almanız gereken K vitamininin tümünü, C vitamininin ise yarısını karşılayabiliyor. İçerdiği apigenin ve luteolin flavanoidleri sayesinde beyinde yaşa bağlı olarak gelişen deformasyonları engellemeye yardımcı olan maydanozu salatalarınızda, smoothielerinizde afiyetle tüketebilirsiniz.
Copyright:2016
Web Tasarım