/ nFİT Öneriler / Karanfilin Benzersiz Faydaları
nFİT ÖNERİLER
Karanfilin Benzersiz Faydaları

Karanfilin Benzersiz Faydaları


Yağı, yaprakları, çiçekleri ve kökleri de dahil olmak üzere gerek tedavi amacıyla gerekse besinleri renklendirmek ve çeşitlendirmek adına kullanılan karanfilin vücudunuza sayısız faydaları mevcut! Karanfilin faydalarını ve kullanım şekillerini sizler için yazdık.

                Syzygium aromaticum ağacından elde edilen karanfil baharatı Myrtaceae ailesine aittir. Çin imparatorları ve Eski Romalılar tarafından da kullanılan bu muhteşem baharat, eski dönemlerde bir altın kadar değerli haldeymiş. Günümüzde de bu değerinden hiçbir şey kaybetmemiş gözüküyor.

                Karanfil, içeriğindeki taninler, flavanoidler, triterpenoidler ve esansiyet yağlar sebebiyle; antioksidan, antiseptik, lokal anestezik, anti-inflamatuar, yatıştırıcı, ve şişkinlik/gaz giderici etkilere sahip. Eujenol gibi esansiyel yağları içermesi sebebiyle tatlı, aromatik bir kokuya ve tada sahip. Anestezik ve antiseptik özelliklere sahip olması sebebiyle bu değerli baharat ağız ve diş sağlığında sıklıkla kullanılıyor. Eğer ferah bir nefese sahip olmak istiyorsanız; ağzınıza birkaç adet karanfil atmayı deneyebilirsiniz.

                Karanfil sindirime de bir o kadar yardımcı. Yiyeceklerle beraber veya yiyecek tüketiminden sonra kullanacağınız karanfil, bağırsak hareketlerini ve sindirim enzimlerinin salınımı arttırarak yiyecekleri hazmetmenize yardımcı oluyor. Eğer yemeklerden sonra ciddi bir hazımsızlık problemi veya kronik olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız karanfili düzenli olarak tüketmenin çok faydasını görceksiniz.

                Potasyum, manganez, demir, selenyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra, A vitamini ve beta-karoten de içeren bu mucizevi baharat, içerdiği antioksidan ve flavanoidlerle bağışıklığınızı güçlendirdiği gibi, sizi akciğer ve ağız kanseri gibi çeşitli kanser türlerinden de korumaya yardımcı. K vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini ve C vitamininden zengin olan bu baharat; hücrelerinize zarar verecek serbest radikallerin temizlenmesine de destek veriyor.Kan şekerini n dengelenmesine ve tatlı ihtiyacının azaltılmasına da yardımcı olan bu muhteşem baharata günlük beslenmenizde yer vererek sağlığınızın korunmasına ve kaanılmasına destek verebilirsiniz.

                Karanfili dilerseniz yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilir, dilerseniz tükettiğiniz çay/kahve/su gibi içeceklerin içerisine ekleyebilirsiniz. Özellikle suyun tadı sebebiyle su içmekte zorlananlar içerisine 1-2 adet karanfil atarak su tüketimini kolaylaştırabilirler. Sabah 500 ml su içerisine kaynar su, 3-4 adet karanfil ve 2-3 dilim limon veya portakal dilimleri ile hazırlayacağınız karışımı, oda sıcaklığına geldiğinde aç karnına tüketmek; gün boyunca kan şekeri dengenizin korunmasına, sindirim sıkıntılarınızın giderilmesine, vücudunuzun toksinlerden arınmasına ve tatlı ihtiyacınızın giderilmesine yardımcı olacak.

                Karanfilin tüketim miktarı büyük önem taşıyor. Yiyeceklerde çok fazla miktarda karanfil tüketimi gastrointestinal rahatsızlıklara ve merkezi sinir sisteminde bozukluklara sebebiyet verebilir. Özellikle mide ülseri, reflü, gastrit, ülseratif kolit ve divertikülit gibi rahatsızlıklara sahip olanların, hastalığın semptomlarını arttırabileceğinden dolayı bu bahartı tüketmemelerini öneririm.  Düşüklere veya kanamalara  yol açabileceğinden hamilelerin karanfil baharatını kesinlikle çiğneyerek tüketmemelerini tavsiye ediyoruz. Yetişkin bireyler günde 2-5 gramdan fazla karanfil tüketmemeye özen göstermeliler.

Copyright:2016
Web Tasarım