/ nFİT Öneriler / Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?
nFİT ÖNERİLER
Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?


Kış Aylarında Tüketeceğiniz 6 Harika Besin

Kış birçok insan için karamsar ve soğuktur. Havaların soğumasıyla sokaktaki insanların sayısı azalır. Yataktan çıkmak istemez, ise/okula gitmeye üşenmeye başlarsınız hatta çok karlı ve soğuk kış günlerinde ise/okula vb gitmek  ciddi bir eziyet halini alır, caniniz hiçbir şey yapmak istemez ve hoş geldin DEPRESYON!!
Peki kış aylarında daha kaliteli bir hayat için  hangi besinleri yemeniz gerektiğiniz biliyor musunuz?
 

1) Yulaf
Ne yapar: Kisin yaratacağı depresif ruh halini engellemeye yardımcı olur.
Nasıl Çalışır:  Güneş ışınları serotonin hormonu üretilmesi için vücudumuza sinyal verir ve kendimizi daha iyi hissetmeye başları fakat kış günleri bizde daha az neşeli ruh haline neden olabilir.hatta kendinizi 
depresyonun bir formu olan mevsimsel duygu durum bozukluğundan muzdarip bulabilirsiniz.moralinizi bozmayın kış günleri tam tahıl karbonhidratları size ihtiyacınız olan desteği verebilir.yapılan bir MIT çalışmasında tam tahıl karbonhidratlarının bol miktarda yenmesinin serotonin düzeyini artırdığı  hatta tatlı yeme isteğini azalttığı bulunmuştur.fakat her ne kadar çörek ve beyaz ekmek bize daha cazip gelse de üzerimizde önce olduğundan daha kötü bir ruh hali bıraktığı ve kan şekerini hızla düşürüp yükselttiği bulunmuştur.mutlu ve sağlıklı kalmak için tam tahılları veya kepekli tahılları tüketebilirisiniz.

Modunuzu yükseltecek diğer besinler; kepekli ekmek, esmer pirinç, kepekli tahıllar, meyve

2)Ceviz
Ne yapar: Cildinizi kurumaya karşı korur.
Nasıl çalışır: Kış aylarında kuru hava cildinizin nemini emerek mat, sıkı ve kaşıntılı bir cilt bırakır. Bu konuda nemlendirici faydalı olabilir fakat ceviz içerisindeki omega 3 yağ asitleri  sayesinde  kuru cilt sorunu ile mücadele eder. Omega 3’ler sağlıklı hücre zarlarını ve cildinizin içeriğini korur. Cilt hücreleriniz sağlıklı olduğunda da nem tutulum oranı artar.
Diğer cilt koruyucu besinler: Somon, keten tohumu, zeytinyağı, ton balığı

3)Sarımsak
Ne yapar: Soğuk algınlığı ve grip virüsleri ile savaşır.
Nasıl çalışır: Yapılan son araştırmalarda sarımsağın hastalık önleyici olduğu yinelemektedir. Sarımsağın içerisinde beyaz kan hücrelerinin üretimini uyaran allisin denen kimyasalın bu etkiye neden olduğu bulunmuştur. Nedeni her ne olursa olsun yemeklerinize sarımsak ekleyerek soğuk kış günlerinde ayakta kalabilirsiniz.
Virüslerle savaşan diğer besinler: Havuç, yoğurt, istiridye

4)Kış kabağı
Ne yapar: Kilo alımını önler
Nasıl çalışır: Yapılan bir çalışmada günlük rutin olarak ortalamadan 14g daha fazla lifli besin tüketenlerin kilo alma olasılığının daha az olduğu bulunmuştur.Kabak gibi lif yönünden zengin gıdalar nispeten daha düşük kalori içerirler, size tok tutarak daha az yemek yemenizi sağlarlar ve daha yavaş sindirilirler.Kış kabağının bir porsiyonu 9g lif içerir ve tatillerde yapılan kaçamakları telafi için harika bir yoldur, ayrıca kanser ve kalp hastalıklarını önleyici rolü olan karotenleri içerir. Kış kabağı yıl boyunca mevcuttur fakat sonbaharın başından kışın sonuna kadar daha yoğun bulunabilir.
Diğer kilo kaybına yardımcı gıdalar: Enginar, ahududu, kepekli tahıl, baklagiller.

5)Tavuklu sandviç
Ne yapar: Enerjinizi yüksek tutar.
Nasıl çalışır: Kısa kış günlerinde uyku hormonu  melatoninin fazla salgılanması yüzünden kendimizi çok halsiz hissedebiliriz. Fakat kompleks karbonhidrat ve protein içeren bazı gıdalar( tam tahıllar, nişastalı sebzeler, kuru baklagiller vb.) sayesinde kendimizi daha enerjik hissedebiliriz falat bu sefer de kilo alımı artar. Esmer ekmekle yapılan tavuklu sandviç çift taraflı enerjinizi arttırabilir. Kompleks karbonhidrat yavaşça sindirilerek kan şekerini sabit tutarken protein de uzun sure doygunluk  hissetmemizi sağlar.
Diğer enerji artıran  besinler:Tam tahıllı ekmek üzerine fıstık ezmesi, meyveli yoğurt, az yağlı peynir ile tam tahıllı kraker.

6)Tavuk çorbası
Ne yapar: Kolay nefes almaya yardımcı olur.
Nasıl çalışır: Tavuk çorbası uzun soğuk algınlığı ve grip sezonunda evde yapılabilecek en iyi ilaçtır. Yapılan çalışmalarda sıcak sıvıların sinüsleri geçici olarak açtığı, burun ve boğaz inflamasyonunu azalttığı bulunmuştur, ayrıca tavuk çorbasının kalorisi ve doymuş yağ oranı düşük lif oranı yüksektir. Daha sağlıklı hale getirmek için çorbaya sebze ve tam tahıllarda ekleyebilirsiniz. Unutmayın tavuk çorbası doktoru evinizden uzak tutar.
Diğer sinüs temizleyici gıdalar: Çay, kahve, herhangi bir et suyu ile yapılmış çorbalar.

 

Copyright:2016
Web Tasarım