/ nFİT Öneriler / Mental Sağlık ve Egzersiz
nFİT ÖNERİLER
Mental Sağlık ve Egzersiz

Mental Sağlık ve Egzersiz


Egzersiz sadece vücudunuzu sağlıklı tutmanın en etkili yollarından biri değil, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirmek için de doğal bir stratejidir. Yürüyüş veya yoga gibi düzenli egzersizler günlük depresyon ve anksiyete belirtilerinizi hafifletebilir. Egzersiz aynı zamanda zamanla ağrı toleransınızı artırmanıza da yardımcı olabilir.

 

Spor salonunu sevmiyorsanız endişelenmeyin; egzersizin fiziksel ve zihinsel sağlık yararlarından faydalanmak için vücut geliştirmeci olmanıza gerek yok. 

 

Neden mental  sağlığınız için egzersiz yapmalısınız?

Egzersiz kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Egzersiz derken sadece spor salonuna gitmekten ve ağırlık kaldırmaktan bahsetmiyorum. Egzersiz sizi harekete geçiren her şeydir. Fiziksel aktivite ile mental  sağlığınızı iyileştirmek  için evinizden çıkmadan bile yapabileceğiniz birçok yöntem var 

 

 

Egzersizin ruh sağlığınıza faydaları:

İyileşmiş beden algısı

Modun yükselmesi

Daha düşük depresyon ve anksiyete belirtileri

DEHB semptomlarının azalması

Daha yüksek benlik saygısı

Başarı duygusu

Artan özgüven

Gurur duygusu

 

Hiçbir egzersiz türü ‘herkes’ için  daha  iyi bir zihinsel sağlığın vaad edemez. Herkes kendi  hayatına uygun bir egzersiz  bulma esnekliğine sahiptir. Sürdürülebilir şekilde yapacağınız her hareket mental sağlığınızın iyileşmesine katkıda bulunacaktır .

 

 

Ruh sağlığınızı güçlendirecek egzersizler

 

1. Yürüyüş

Birçok insan için yürümek, zihinsel sağlık egzersizlerinin başında gelir. Nispeten  daha kolay uygulanabilir olduğundan en çok tavsiye ettiğim egzersizlerden  biri ve bunu her yerde yapabilirsiniz. Yürüyüş stresi hafifletmeye, kaygı belirtilerini hafifletmeye ve olumlu düşünceleri artırmaya  yardımcı olabilir. En iyi sonucu almak istiyorsanız dışarı çıkın ve  özellikle oksijenin bol olduğu doğa yürüyüşlerinin kaygıyı azalttığını gösteren birçok çalışma mevcut.

 

Uzun bir yürüyüş olmasına gerek yok; Araştırmalar, 15 dakika kadar kısa bir yürüyüşün bile depresyona girme riskinizi %26 oranında azaltabileceğini gösteriyor.

 

 

2. Koşmak

Ruh sağlığınız için daha yoğun bir egzersiz arıyorsanız koşmayı deneyin. Beynimiz koşarken ruh halimizi  iyileştiren  endorfinlerle dolup taşar. İnsanların "koşucunun zirvesi" dediği şey bu. Çalışmalar açık havada egzersiz yapmanın antidepresanlara etkili bir tedavi alternatifi olduğunu buldu.

 

Tutarlı koşmak aynı zamanda uykuya dalmayı kolaylaştırabilir ve uyku kalitesini artırabilir; bu da anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltmak için gereklidir.

 

 

3. Kuvvet antrenmanı

Akıl sağlığınızı iyileştirirken kas geliştirmenin ek faydasını da istiyorsanız, kuvvet antrenmanını deneyin. Depresyon gelişme riskini azaltabilir veya mevcut semptomları hafifletebilir. Ayrıca güçlü hedeflere ulaşmanın getirdiği tatmini de yaşarsınız.

 

Güç antrenmanı mutlaka spor salonuna gitmek ve ağırlık kaldırmak anlamına gelmez. Serbest ağırlıklar, direnç bantları ve vücut ağırlığınızla evde kolayca kuvvet antrenmanı yapabilirsiniz.

 

4. Yoga

Yoga sadece vücudunuzun hareket etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda size düşünme ve meditasyon yapma şansı da verir. Bu yüzden zihinsel sağlığınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri olduğunu düşünülüyor. Nefesinize odaklanmak, düşünce döngüleri ve olumsuz düşünme gibi kötü zihinsel sağlık alışkanlıklarını ortadan kaldırabilir. Kontrollü nefes alma parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirir ve bu da sizi rahatlama durumuna sokar. Bunu kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürerek yapar.

 

Parasempatik sinir sistemi, vücudun savaş ya da kaç tepkisini kontrol eden sempatik sinir sisteminin karşılığıdır. Kaygınız olduğunda hiçbir tehlike olmasa bile sempatik sinir sisteminiz tetiklenir. Yoga, sizi homeostazise geri getirmek için parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirmenize yardımcı olabilir.

 

Yoganın en iyi kısımlarından biri çeşitliliktir. Sakinleştiriciden fiziksel olarak daha zorlayıcıya kadar ne tür bir şey yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

 

5. Dans etmek

Dans etmek kaygıyı önemli ölçüde azaltabilecek başka bir egzersiz seçeneğidir. Aynı zamanda benlik saygısını da artırabilir. Yoga gibi, yapacağınız dansın türünü de seçebilirsiniz; hepsinin faydaları vardır. 

 

Faydalarından yararlanmak için illaki dans stüdyosuna gitmenize gerek yok. Evinizin rahatlığında sanal dans dersleri yapabilirsiniz. Sosyal etkileşimler arzuluyorsanız, senkronize veya koreografili grup dansı sonuçları en üst düzeye çıkarabilir. Zumba gibi derslerin diğer egzersiz türlerinde olmayan sosyal faydaları vardır. Başkalarıyla bağlantı kurmanıza ve arkadaşlıklar kurmanıza olanak tanırlar.

 

 

Mental sağlık için egzersize başlamanın pratik ipuçları

Başlamak en zor noktadır. İşte egzersizi rutininizin bir parçası haline getirecek bazı stratejiler.

 

Hoşunuza giden bir aktivite seçin: Egzersizi yapmanız gereken bir şey olarak düşünmemeye çalışın. Bunun yerine bunu sağlıklı yaşam yolculuğunuzda kullandığınız başka bir araç olarak görün.

 

Gerçekçi hedefler belirleyin: Egzersizde çok ileri gitmek, özellikle kendinize makul bir şekilde ulaşamayacağınız hedefler koyarsanız, zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Büyüdükçe üzerine inşa edebileceğiniz küçük hedefler belirleyin. Unutmayın kendinizden başka kimseye kanıtlayacak hiçbir şeyiniz yok.

 

Kendinizi ödüllendirin: Bir antrenmanı tamamladığınız için kendinizi ödüllendirmek, bunu bir alışkanlık haline getirmek harika bir fikirdir. Çok büyük bir şey olmasına gerek yok; belki en sevdiğiniz programın fazladan bir bölümünü izlemek bile olabilir.

 

Bunu sosyal bir şey haline getirin: Sorumluluk sahibi olduğunuzda başarılı olan biriyseniz, egzersizinizi arkadaşlarınızla sosyal bir aktivite haline getirin.

Egzersiz, zihinsel sağlık sorunlarının günlük semptomlarını yönetmek için mükemmel bir araçtır.

Copyright:2016
Web Tasarım