/ nFİT Öneriler / Patates Sütü
nFİT ÖNERİLER
Patates Sütü

Patates Sütü


Merhaba bu hafta sizi , bitki bazlı süt ailesinin en yeni üyesi olan patates sütü ile tanıştırmak istiyorum.   Patates sütü diyince aklınızdan geçenleri duyar gibiyim
 
Patates sütü nedir? Ve sağlıklı mıdır ?
 
Sık sık haşlanmış, kızartılmış, yemeklerin içine eklenmiş,  ezilmiş, kavrulmuş olarak karşımıza çıkan  garnitürlerin favorisi PATATES, şimdi repertuarına süt ekliyor. Tİsveç merkezli marka DUG daha bu hafta İngiltere'deki 220 süpermarkette pazarın ilk patates sütünü piyasaya sürdü.  2022 Gıda trendlerini anlatırken de size bahsettiğim patates sütü  İngiltere de Süpermarketin 2022 Yiyecek ve İçecek Raporu patates sütünü yükselişte olan soya, badem, bezelye ve yulaf sütünün izinden giderek yükselen bir trend olarak sıraladı.
 
Patates sütü diyince gözlerinizi devirmeden önce nedir ne değildir bir okuyu isterim
. Bitki bazlı süt için patates kullanmanın en büyük avantajlarından biri, patateslerin soya fasulyesi, badem, yulaf ve süt sütü ile karşılaştırıldığında oldukça sürdürülebilir olmasıdır. Patatesler her yerde yetiştirilebilir, özel yetiştirme yerlerine çok fazla ihtiyaç duymazlar, yulafla karşılaştırıldığında iki kat daha verimlidirler, çok düşük karbon ayak izine sahiptirler (inek sütüne kıyasla %75 daha düşük) ve bademe kıyasla 56 kat daha az su harcanarak üretiliyor.
 
Patates sütü tam olarak nedir?
Şu anda benim bildiğim kadarıyla sadece İngiltere marketlerinde ulaşıldığından , bizim ülkemizde ve diğer ülkelerde yaşayan danışanlarım tadının tam olarak nasıl olduğunu bilmek için  biraz daha beklememiz gerekecek.
 
Şu anda İsviçre firması olan DUG  tarafından üretilen  https://dugdrinks.com/
Patates sütü için
Dug web sitesi patates sütünü "lezzetli , kremsi yapıda , kahvede mükemmel köpürüyor, tıpkı diğer sütler gibi kullanılabiliyor ve piyasadaki en sürdürülebilir alternatif olarak" tanımlıyor.
 
DUG firması, hayvansal ürünler, laktoz, gluten, soya ve fındık içermeyen DUG Original, DUG Barista ve DUG Şekersiz dahil olmak üzere üç çeşit patates sütü ile piyasaya sürülmüş.  Şekersiz versiyonun içerik listesinde su, patates, kolza yağı, bezelye proteini, asitlik düzenleyici (di- ve mono-sodyum fosfat), kalsiyum karbonat, emülgatörler (ayçiçeği lesitini), doğal aroma ve vitaminler (D, riboflavin, B12, folik asit ) bulunuyor.
 
Ben henüz denemedim ama internette ev yapımı versiyonlarında baktığımda , haşlanmış, soyulmuş patatesleri su ve tatlandırıcılarla (akçaağaç şurubu ve vanilya gibi) karıştırmayı, sıvıyı süzmeyi ve kalan sıvıyı patates sütü olarak kullanmayı anlatıyorlar. Ancak kendim denemeden bu konuda birşey söyleyemeyeceğim J
Dışarıda alınan vegan sütler genellikle çeşitli vitamin minerallerle takviye ediliyor ama ev yapımı bitki bazlı sütün en büyük zorluklarından biri, onlar gibi diğer besin maddelerinin takviye edilmeden kullanılması oluyor. Eüer evde patates sütü yapmak şsterseniz  Kalsiyum ve D vitamini gibi vitaminlerinizi diğer gıdalardan veya takviyelerden almaya dikkat edin derim.
 
 
Patates sütü Besin Değerleri
Şu an benim inceleyebildiğim tek marka olduğu için bu verileri paylaşabiliyorum
 
 100 ML  şekersiz DUG patates sütü için:
* Kalori: 39 kalori
* Toplam yağ: 3 gr
* Doymuş yağ: 0,2 g
* Karbonhidratlar: 1.3 gr
* Lif: 0.1 gr
* Protein: 1.3 gr
* Sodyum: 0.11 g
* Kalsiyum: 120 mg
* D Vitamini: 0.75 μg
* Riboflavin: 0.21 mg
* B12 Vitamini: 0.38 μg
 
 
Bitki bazlı sütler  markadan markaya değişiklik gösterir, bu nedenle bir ürünün beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına karar verirken her zaman etiketindeki besin değerlerini karşılaştırmayı unutmayın. DUG'nin beslenme bilgilerine dayanarak , patates sütünün iyi miktarda kalsiyum, D vitamini ve veganlar ve vejeteryanlar için özellikle önemli bir besin olan B12 vitamini içerdiğini görüyoruz. Ayrıca patates sütünün, bazı hindistancevizi bazlı sütlere kıyasla doymuş yağ  oranı daha düşüktür ve alerji dostu bir seçenektir .
 
Patates sütü hakkında özetle söyleyebileceğim  diğer bitki bazlı seçeneklerle karşılaştırdığımda besin ögeleri açısından çok faydalı mutlaka için diyemem  ancak son dönemlerde besin alerjilerinin artışına baktığımızda  alerji dostu bir alternatif olduğu kesin , diğer vegan sütlerin lezzetinden hoşlanmayanlar için de farklı bir alternatif olabilir .
 
Uzm.Dyt. Merve TIĞLI CINAR

            ◦
Copyright:2016
Web Tasarım