/ nFİT Öneriler / Ramazan Bayramında Tüketebileceğiniz 5 Süper Besin!
nFİT ÖNERİLER
Ramazan Bayramında Tüketebileceğiniz 5 Süper Besin!

Ramazan Bayramında Tüketebileceğiniz 5 Süper Besin!


Ramazan dönemini geride bırakarak artık bayrama “merhaba!” diyoruz. Oruç tutarken değişen metabolizmanızı bayram döneminde hızlandırabilmeniz için size birkaç tüyo vereceğiz! Birbirinden yararlı bu 5 besinle hazırlayacağınız tarifler sayesinde hem ramazan bayramını daha keyifli hale getirebilir hem de metabolizmanızı canlı tutabilirsiniz!

1. Chia Tohumu
Kendi hacminin 10-15 katına kadar şişerek bayramda tatlı ve ara öğünlerinizde smoothie veya dondurma yapımında kullanabileceğiniz bu süper besin sayesinde hem vücudunuzun ihtiyacı olan omega-3 omega-6, protein, vitamin ve mineralleri alarak sağlıklı tatlı tarifleri yapabilir hem de kan şekeri dengesini bozan ağır şerbetli tatlılara alternatif olarak hafif ve kalorisi düşük bir tatlı hazırlayabilirsiniz. İçerdiği çözünür ve çözünmez lifler sayesinde bayramda yaşayabileceğiniz sindirim problemlerinin önüne chia tohumu sayesinde geçebilmeniz mümkün.

2. Kinoa
Bayramda kısır, pilav, dolma, köfte yapımında ve salatalarınıza ilave edebileceğiniz bu mucizevi besin sayesinde hem vücudunuz için gerekli olan aminoasitleri karşılayabilir hem de kalsiyum alabilirsiniz.  Kinoa içerdiği yüksek lif sayesinde bayramda da sindirim problemleri yaşamanızı önleyecek ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak. Bulgurdan farklı olarak gluten içermeyen bu mucizevi besin sayesinde şişkinlik sorunları yaşamadan bir bayram geçirmeniz mümkün.

3. Karabuğday
Karabuğdayı bayramda mutfaklarınızda kısır, pilav, dolma veya karabuğday unundan kek yaparak kullanabilir hem de misafirlerinize bu lezzetli besinden yapılan tariflerden ikram edebilirsiniz. Karabuğday, buğdaydan farklı olarak gluten içermemesi sebebiyle çölyak veya gluten intoleransı olan bireyler için iyi bir alternatif olmasının yanında sindirim sıkıntıları yaşama ihtimalinizi de yok edecek.  Hem protein içeriğinin hem de lif oranının yüksek olması sayesinde bayramda da tok kalmanıza yardımcı olacak bu besini hem kendiniz için hem de misafirleriniz için bayramda deneyebilirsiniz.

4. Avokado Yağı
A,D,E vitamini, potasyum, doymamış yağ, vitamin ve mineral içeriği yüksek olan avokado yağını kozmetik ürünlerin içerisinde duymuşsunuzdur; ancak faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi yağ vücudunuzu da baştan aşağı yenileyecek. Salatalarınızda kullanabileceğiniz bu süper besin sayesinde bayramda da hafif ve sağlıklı beslenmek ve kalp damar sağlığınızı korumak mümkün. Ayrıca avokado yağının içerisindeki omega-3 vücudunuzun yağ yakımını bayram boyunca da ateşleyecek!

5. Hindistan Cevizi Yağı
Güzellik iksiri diyebileceğimiz Hindistan cevizi yağı, beslenmenizde de kullanabileceğiniz katı bir bitkisel yağdır. Tatlı yapımında kullanabileceğiniz bu lezzetli yağın içerisindeki orta zincirli yağ asitleri sayesinde bayramda da kilo verebilmeniz mümkün. Trans yağlara oranla oldukça sağlıklı bir yağ asidi olan orta zincirli yağ asitleri sayesinde oruç döneminden çıkarken, metabolizmanızı eski hızından daha da yüksek bir hıza getirmek mümkün.

Bayramda tüketebileceğiniz ve sevdiklerinize ikram edebileceğiniz lezzetli tatlı tarifleri için NFİT LEZZETLER bölümüne bakmayı unutmayın.
Sevdiklerinizle Sağlıklı ve Keyifli Bir Bayram Geçirmeniz Dileklerimizle.
Copyright:2016
Web Tasarım