/ nFİT Öneriler / Sağlıklı Besinler De Kilo Aldırabilir
nFİT ÖNERİLER
Sağlıklı Besinler De Kilo Aldırabilir

Sağlıklı Besinler De Kilo Aldırabilir


DİKKAT DİKKAT!!

 Sağlıklı Yiyecekler de Kilo Aldırır

Bir çoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri sağlıklı besinlerin kilo aldırmadığını düşünmek ve kalorilerini göz ardı edip ölçüsüne dikkat etmeden tüketip sonrasında ben neden kilo veremiyorum diye dert etmek.

Siz de  raflarınızı sağlıklı besinlerle dolduruyor; fakat tartıda o beklediğiniz rakamı bir türlü göremiyor musunuz? Belki de bu sağlıklı yiyecekler sandığınız kadar zararsız değildir? Eğer ideal kilonuza kavuşmak istiyorsanız işte ölçüsüne dikkat ederek tüketmeniz gereken  sağlıklı besinler:


 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda, beslenmeden tutun da  güzellik bakımlarına kadar kullanılan en popüler besinlerden biri. Özellikle beslenme alanında hemen hemen birçok tarifte hindistan cevizi yağını malzemeler arasında görmeniz mümkün. Ancak bu yağı beslenmenizde bol miktarda kullanmanız, tartıda gördüğünüz rakamın günden güne artmasına sebep olabilir. Çünkü 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı yaklaşık 200 kalori ve 16 gram doymuş yağ içeriyor! Başka bir deyişle günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tükettiğinizde, günlük almanız gereken toplam doymuş yağ miktarının %80’ini tüketmiş oluyorsunuz. Eğer bu besini düzenli olarak kullanmak istiyorsanız diyetinizde bir takım değişiklikler yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde pantolonlarınızın dar geldiği gerçeğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz!

 

Glutensiz Ürünler

Önceden light ürünler popülerdi. Bir zaman sonra onların yerini “düşük karbonhidratlı” ürünler almaya başladı. Günümüzdeki beslenme trendi ise glutensiz ürünlerin tüketimi üzerine. Her ne kadar durum tam tersiymiş gibi düşünülse de, glutensiz ürünlerin normal ürünlere göre daha sağlıklı olduğu gibi bir kanıya varmak oldukça yanlış. Hatta tam tahıllı alternatiflerine göre düşünüldüğünde, glutensiz ürünler çok daha düşük protein ve lif içeriğine sahipken aynı zamanda yüksek yağ içeriyor. Üstelik bu ürünler gluten içeren alternatiflerine göre  daha yüksek kalori içeriğine sahip. Yani glutensiz ürünleri daha az kalori içeriğine sahip kabul ederek daha fazla tüketirseniz kilo almanıza bile yol açabilirler. Bu demek oluyor ki eğer çölyak hastalığına sahip değilseniz veya glütene karşı intoleransınız yoksa glutensiz  ürünleri tüketmenizin size hiçbir yararı yok

Vegan Peynir

Bu besin de kalorisi diğer peynirlere göre düşük zannedilen ürünlerden. Normal peynir çeşitleri yerine vegan peynir tüketmek size sağlıklı bir alternatif gibi gelebilir ancak bu peynirler de tıpkı diğer peynir çeşitleri gibi 30 gramında ortalama 100 kalori içeriyor. Vegan peynirin içerisinde; nişasta, xanthan sakızı ve protein izolatı gibi maddeler var ve normal çeşit bir peynir yerine vegan peyniri tükettiğinizde yüksek proteinin size getireceği yararları da kaybetmiş oluyorsunuz. Örneğin 1 dilim dil peyniri içerisinde 8 gram kadar protein barındırırken, 1 porsiyon vegan peyniri ortalama 1 gram protein içeriyor. Genel olarak vegan yaşam tarzını seçmediyseniz yağsız normal peynirler tüketmeye devam 


 

 

 

Agave Nektarı

Bu tatlandırıcı genelde doğal ve organik olarak bahsedilse de saf agave nektarını bulmak oldukça zor. Market raflarında kolaylıkla bulabileceğiniz agave nektarı, maalesef oldukça kimyasal içeren yüksek fruktozlu mısır şurubuyla dolu. Her ne kadar bu ürünün kalori içermediği ve istediğiniz her şeye dilediğiniz kadar kullanabileceğiniz söylense de, 1 tatlı kaşığı agave şurubu 45 kalori içeriyor. Çayınıza veya kahvenize gerçekten sağlıklı ve tatlı bir şeyler katmak istiyorsanız, tercihinizi bir tutam tarçından yana kullanın.

 

 

 

 

 

Domates Sosu

Domates sosu yiyeceklerde kullanabileceğiniz düşük kalorili bir alternatif olabilir; ancak evinizde kendiniz taze domates kullanarak hazırlarsanız . Marketten hazır olarak alacağınız birçok domates sosu yüksek şeker ve sodyum içeriğine sahip. Dolayısıyla bu ürünler sizde boş kalori alımına ve vücutta şişkinliğe sebep oluyor. En sağlıklı alternatifi bulmak için ürünlerin etiketlerini okumaya özen gösterin. Dilerseniz domates sosunuzu evde hazırlayarak kendiniz için en sağlıklı seçeneği oluşturabilirsiniz.

Esmer Şeker

Şekerin toz, küp, esmer veya beyaz olması vücudunuz için hiçbir şey fark ettirmiyor. Hangi formda olursa olsun 1 tatlı kaşığı şeker 16 kalori içeriyor. Tıpkı beyaz şekerde dikkat ettiğiniz gibi, esmer şekeri kullanırken de dikkat etmeniz önemli. Aksi taktirde aşırı şeker tüketiminin size getirdiği boş kalorinin kurbanı olabilirsiniz.


Keçiboynuzu

Genellikle keçiboynuzu çikolataya karşı sağlıklı bir alternatif olarak gösterilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki keçiboynuzu da çikolata ile aynı kalori içeriğine sahip; her ikisi de 30 gramında yaklaşık 150 kalori içeriyor. Üstelik çikolata yerine keçiboynuzu tükettiğinizde çikolatanın size getirdiği, obezite ve kalp hastalıkları riskinin düşmesi gibi yararlardan mahrum kalıyorsunuz. Çikolata yerine keçiboynuzu tüketmenin tek yararı, keçiboynuzunun kafein içermemesi. Eğer kafeinin uyarıcı etkilerine karşı duyarlıysanız keçiboynuzu sizin için uygun bir tercih olabilir. Ancak keçiboynuzu tüketmekteki amacınız sadece kilo vermekse, tıpkı çikolata tüketiminde yaptığınız gibi keçiboynuzu tüketiminizi de sınırlamak zorunda kalacaksınız.

 

Uzm.Dyt.Merve TIĞLI ÇINAR

Copyright:2016
Web Tasarım