/ nFİT Öneriler / Seyahatte Beslenme İpuçları
nFİT ÖNERİLER
Seyahatte Beslenme İpuçları

Seyahatte Beslenme İpuçları


Seyahatler sağlıklı seçimler yapmanıza engel olmasın! Kara, hava veya deniz hangi ulaşım yolunu kullanırsanız kullanın sağlıklı seçimler yapmak artık sizin elinizde.
Seyahatlerde yapılan yanlış seçimler ile seyahat sonrası fazla kilo veya ödem artışı gibi problemler can sıkıcı olabiliyor. Sizlere vereceğimiz ipuçlarını takip ederek sağlığınızdan ödün vermeden ve kilo, ödem gibi problemlerle karşılaşmadan seyahat edebilmek mümkün.
 

Su ve ara öğünler vazgeçilmez!

Yanınıza mutlaka su ve ara öğünleriniz için atıştırmalık alın.Özellikle sıcak havalarda kaybedilen suyun yerine konulması vücut sağlığınız için oldukça önemli.  Çantanızda  kolaylıkla taşıyabileceğiniz paketli çiğ kuruyemiş ve kuru meyveler, kutu sütler ile kan şekerinizi ani yükseltmeden açlığınızı bastırabilir,  vücudunuzun o an ihtiyaç duyduğu enerjiyi vererek ana öğünlerinize kadar olan kısımda kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Böylelikle ana öğünlerde çok acıkmadan daha doğru ve sağlıklı tercihler yapabilir ve porsiyon kontrolünü sağlayabilirsiniz.


Dünyanın Neresinde Olursanız Olun Güne Kahvaltıyla Başlayın!

Yapılan araştırmalarda güne protein ağırlıklı kahvaltı yaparak başlayan bireylerin gün içerisinde daha tok hissettikleri gösterilmiştir. Yumurta akı, peynir, hindi, dana veya somon füme, az yağlı yoğurt, yağsız süt gibi protein ağırlıklı kahvaltı ile gün içerisinde daha tok hissedecek ve tercih yaparken kontolü açlığınız değil siz sağlayacaksınız. Örneğin; kahvaltı için sebzeli omlet veya yulaflı bir kahvaltı tercih edebilirsiniz.


Ana Yemek Seçimlerine Dikkat!

Seyahatlerin süresi gidilen yere göre farklılıklar göstermekte ve seçenekler de buna göre çeşitlenmektedir. Uzun süren tren, deniz veya uçak seyahatlerinde ana yemeklerde bulunmaktadır. Bu tip seyahatlerde ana öğün kesinlikle atlanmamalı veya geçiştirilmemeli,  menünün tamamı incelenerek sağlıklı bir tercih yapmaya özen gösterilmelidir. Eğer arabayla veya otobüsle seyahat ediyorsanız muhakkak mola verilen yerde inip biraz vücudunuzu dinlendirin ve ana öğününüzü atıştırmalık değil, menülerden yağ ve karbonhidrat içeriği düşük olan seçenekleri tercih edin.

Seyahatler iş için veya gezmek amaçlı da olsa gittiğiniz yerin özel mekanlarına gitmek ve özel yemeklerini tadmak isteyebilirsiniz haklı olarak. Ancak seçimlerinizi doğru yönlendirmek önemli. Örneğin; her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz besinler için beslenme düzeninizi bozmamaya özen gösterin. Ama gittiğiniz şehir veya ülkenin çok özel bir yemeği veya tatlısı varsa bir öğününüzü buna ayırarak kendinizi şımartabilirsiniz.


Alkol Sınırını Aşmayın!

Uçaklarda, deniz ulaşımında veya kalınan otellerde yapılan alkol ikramlarında kendinize bir sınır koyun. Gün içerisinde alkolde 2 kadeh sınırını aşmamaya özen gösterin. Vücuda fazla alınan alkol karaciğerinizi çok fazla çalışmaya zorlayarak yorabilir. Aynı zamanda vücutta ödem tutulmasına neden olan alkolün kalorisi de yüksek olduğu için seyahat sonrası tartıda fazla çıkmanıza neden olabilir. Alkol tüketilirken her bir kadeh bitiminde 1 bardak extra su içmeyi ihmal etmeyin. 
Copyright:2016
Web Tasarım