/ nFİT Öneriler / Sonbaharda Beslenme
nFİT ÖNERİLER
Sonbaharda Beslenme

Sonbaharda Beslenme


 

Sonbahar Hazırlıkları Başlasın!

 

Her ne kadar bugünlerde havalar mevsim normallerinin üzerinde olsa da sonbahar mevsimine girmiş bulunmaktayız. Anlayacağınız soğuk havaların kapımızı çalması an meselesi. Peki giderek yaklaşan sadece soğuk havalar mı? Maalesef hayır. Depresyona eğilim, yorgunluk, soğuyan havalar yüzünden artan hareketsizlik sonucu alınan kilolar ve en önemlisi zayıflayan bağışıklık sisteminin yanında getirdiği soğuk algınlığı, grip vb. hastalıklar sonbahar döneminde sıklıkla karşılaşılan sorunlar. Çözümü mü ? Gayet basit: Sağlıklı Beslenme. Evet beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklikle bu sorunlarla başa çıkmanız mümkün. İşte o değişiklikler:


Düzenli ve dengeli beslenin! Herhangi bir öğünü atlamak kan şekerinizde dengesizliğe ve kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden ana ve ara öğünlerinizi atlamayın. Gün içerisinde her besin grubundan tüketmeye çalışın. Böylece çok daha enerjik ve mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

Her gün 1 yumurta tüketin! Yeterli protein tüketimi bağışıklık sistemini desteklemekte önemli bir rol oynar. Kaliteli protein içeriği ve tok tutucu özelliğiyle kahvaltılarınızın baş tacı bu dönem yumurta olsun. Kolesterol hastaları bu maddeye dikkat sizin için haftada 2-3 adet yumurta yeterli olacaktır.

Haftada 2 kez balık tüketin! Balık bağışıklık sisteminin diğer bir güçlü ajanı omega-3 açısından oldukça zengin bir besindir. Haftada en az 2 kez tüketin, hastalıkların size yaklaşmasına izin vermeyin!

Çay ve kahve su yerine geçmez! Havalar soğudukça susuzluğun fazla hissedilmemesi nedeniyle su tüketimi düşerken sıcak şeyler içmek isteğiyle çay, kahve tüketimi artış gösterir. Ancak bu gibi içecekler su yerine geçmezler hatta idrar söktürücü özellikleri nedeniyle daha fazla su kaybetmemize neden olurlar. Vücudumuz işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmek için her mevsim suya ihtiyaç duyar. O yüzden günde 2.5-3 lt su tüketmeye özen gösterin. İsterseniz suyunuza limon, karanfil, zencefil gibi besinler ekleyip hem daha lezzetli hem de bağışıklık sistemini destekleyici hale getirebilirsiniz.

Sporu bırakmayın! Spor yapmak, bağışıklık ve dolaşım sistemini destekler. Doğal antidepresan olan spor, vücutta endorfin salgısını artırarak depresyonu azaltır. Her gün en az 30-45 dk yürüyüş yapmak, sonbahar depresyonunuza iyi gelecektir!

Sebze – meyve yemeye devam! Yaz sıcaklarında hafif ve serin oldukları için sebze-meyveleri tercih edip, havalar soğuyunca kuralı bozmak yok! Bağışıklık sistemimiz için en önemli unsurlar kuşkusuz vitamin ve minerallerdir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki onların en önemli kaynakları da sebze-meyvelerdir. İşte sizin için seçtiğimiz antioksidan özelliği en güçlü  10 sebze ve meyve: brokoli, ıspanak, kereviz, patlıcan, havuç, nar, portakal, armut, greyfurt, elma.

Copyright:2016
Web Tasarım