/ nFİT Öneriler / Yaza Girmeden Göbeğinizdeki Yağlanmadan Kurtulun!
nFİT ÖNERİLER
Yaza Girmeden Göbeğinizdeki Yağlanmadan Kurtulun!

Yaza Girmeden Göbeğinizdeki Yağlanmadan Kurtulun!


Göbek çevresindeki yağlanma; estetik kaygılarla kıyafetlerinizin içerisinde mutsuz hissetmenizin yanında birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor!

Göbek çevresindeki yağlanma vücudun diğer kısımlarındaki yağlanmaya oranla daha yüksek risk taşımaktadır!  İç organlarınızın bulunduğu kısım olan göbek çevresi kadınlar için 88 cm, erkekler için 102 cm yi aştığında kalp-damar hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması, obezite gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Metabolizmanızın yavaşlamasına neden olan bu hastalıklar göbek çevresindeki yağlanmanın da daha çok artmasına neden olabiliyor. Bu hastalıkların vücudunuza olan olumsuz etkilerinden kurtulmanın yolu ise yine göbek çevresindeki yağlanmadan kurtulmaktan geçiyor. Bu da diyetisyeninizin vücudunuzun ihtiyaçlarına göre size özel olarak hazırlayacağı beslenme programından geçiyor. Vücudunuzu hastalığa sürüklemeden erken bir şekilde göbek çevresindeki yağlanmayı fark edip önlem almak oldukça önemli.

Isınan havalarla birlikte incelen kıyafetler ve yazın da  iyice yaklaşması, yapılan tatil planlarında plajda göbeğinizi gizlemeden gezebilmek istiyorsunuz. Ama aynanın karşısına geçtiğinizde göbeğinizi görünce moraliniz bozuyor. Belki de ‘hiçbir şey yemiyorum ama bu göbek yine de gitmiyor’ diyorsunuz.  Peki göbek çevresindeki yağlanmanın hangi sebepten kaynaklandığını biliyor musunuz? Beslenmede yapılan bir takım doğru bildiğiniz yanlışlar göbek çevresindeki yağlanmayı artırabiliyor. Belki de çözüm beslenmenizde yapacağınız ufak dokunuşlarda..

 

Peki göbek çevresindeki yağlanmadan kurtulmak ve yazın nfit benim demek için ne yapmak gerekiyor?

 
1.Basit Şekerler Yağlanmayı Artırıyor!

 

Beslenmenizden basit şekerler olan rafiene şeker içeren ürünler, şekerlemeler, beyaz undan yapılmış ekmek, beyaz pirinç, 

makarna gibi ürünleri çıkarın. Bunun yerine kompleks karbonhidratlar olan ve lif içeriği basit şekerlere göre daha yüksek olan tam buğday, çavdar ekmekler, bulgur, kinoa, esmer pirinç, tam buğday makarna gibi ürünleri tercih edin. Kompleks karbonhidratlar lif içeriklerinin yüksek olması sebebiyle doygunluk hissini artırır ve bağırsaklarınızı da düzenleyerek sindirim problemlerinizi önler.

 

2.Trans yağ ve Hayvansal Kaynaklı Yağları Hayatınızdan Çıkarın!

 

Özellikle dışarıda tükettiğiniz fast-food, paketli ürünler, pastanelerden aldığınız poğaça, kek benzeri ürünler yüksek miktarda katı yağ içermektedir. Bu yağlar vücut tarafından rahat metabolize olamadığı için göbek çevresinde birikebiliyor. Bu ürünler yerine tüketimi daha hafif olan ve vücut tarafından sindirilmesi kolay olan bitkisel yağları tercih edin. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlar mutfağınızın vazgeçilmezlerinden olsun.

 

3. Alkolü Azaltın!

Alkolün 1 gramı 7 kalori.  Alkolün fazlası vücuttan atılamayıp göbek çevresinde yağlanmaya sebep olabiliyor. Alkol vücutta tokluk hissi yaratan leptin hormonunu azaltarak dahaçok acıktırıyor ve bu da özellikle gece yemelerine daha çok teşvik olmanıza sebep oluyor. Alkol alımınızı sınırlamak ve alkolün yan etkilerini azaltmak için her bir kadeh için extra 1 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

 

4.Kalsiyum Alımınızı Artırın!

Yağ metabolizmasında görev alan kalsiyumun en iyi kaynakları olan süt ve süt ürünlerine(üst, yoğurt, ayran, kefir..)  diyetinizde daha çok yer verin. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik içeriği yüksek aynı zamanda kalsiyum kaynağı olan ürünlere diyetinizde yer verdiğinizde bağırsaklarınızın daha rahat çalıştığını ve vücudunuzdaki stresin de azaldığını hissedeceksiniz. Düzenli olarak her gün 2-3 porsiyon süt ve süt ürünlerinden tüketmeye özen gösterin. Eğer süt ürünlerine intoleransınız varda muhakkak kalsiyum içerikli destekleri diyetinize ekleyin.

 

5.Ara Öğün Yapın!

Vücudunuzu 4-5 saatten daha uzun süre aç bırakmak kan şekeri dengesini bozuyor. Bu da iştah kontrolünü yapamamanıza yemeklere veya tatlılara olan düşkünlüğünüzü artırıyor. Düzenli olarak ara öğün yaptığınızda hem bir sonraki öğünde daha az besin tükettiğinizi hem de kan şekerinizin daha düzenli seyrettiğini göreceksiniz. Bu da hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de göbek çevresindeki yağlanmadan kurtulmanızı sağlayacak.

 

6. Su Tüketiminizi Artırın!

Vücudunuzun %60’ı sudan oluşuyorken her organınızın, her hücrenizin sitemli bir şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurduğunda su tüketiminiz doğrudan metabolizma hızınız ile orantılı. Metabolizmanızı hızlandırmak için her gün 2.5-3 L su içmeyi ihmal etmeyin. Yetersiz su tüketimine bağlı kabızlık ve şişkinlik gibi problemleriniz var ise bunlarda göbek çevresinin yağlanmasına sebep olabilir. Düzenli olarak su tükettiğinizde bu problemlerinizin de azaldığını hissedecek ve göbek çevresinden biraz daha incelme sağlayacaksınız.

 

 

Her yolu denedim ama yine de göbek çevresindeki yağlanma gitmiyor diyorsanız ayrıntılı biyokimyasal testlerinize bakılmalı. Belki de sebebi altta yatan metabolik bir rahatsızlık olabilir.

Copyright:2016
Web Tasarım