/ nFİT Öneriler / Yemek Seçmeye Son Vermenin 7 Yolu
nFİT ÖNERİLER
Yemek Seçmeye Son Vermenin 7 Yolu

Yemek Seçmeye Son Vermenin 7 Yolu


Çocuklarınızın Yemek Seçmesine Son Verin!

Cocugum yemek seciyor ve ben bu durumla basedemiyorum diyorsaniz bu yaziyi okumanizda fayda var.Ebeveynlerin dikkatine!!Cocuklarımızn herzaman iyi bir yemek yeme düzenlerinin olmasını isteriz.Bu herkes için çok önemlidir; fakat emzirme döneminde ve mama kullandığımız zamanlarda acaba sadece brokoli ve portakalın mı yoksa bizim yediğimiz gibi somon, bakla ve keçi peyniri gibi gıdaların da büyümeye yardımcı olup olamayacağını bircok insane merak ediyor , hatta bunun iştahla mı yoksa saç rengi ve kişilik gibi kökleşmiş bir şey mi olduğunu da?Keşke onların sağlığı için tamamen motive olunabilse fakat beslenme sadece bunun bir parçası. Cocuklarinizi her zaman yeni deneyimler için açık fikirli büyütmeye calisin, ozellikle yemek yapmayı ve onları masada hevesli görmeyi seviyorsaniz.

Iste yemeklerin heyecanını yükseltmek için yedi harika strateji :

1. Siz siparişle çalışan bir aşçı değilsiniz

Yemek zamanı çocuklariniza şöyle söyleyin “bu gün akşam yemeğiniz bu. beğenmezseniz yemeyebilirsiniz fakat akşam yemeği için başka bir şey yok” böylece onlar önlerindeki yemeği yemek veya bir sonraki seçeneği beklemek arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlar.
Yemek planlarınızı yaparken kendi yemek zevklerinizi göz önünde bulundurmak size yardımcı olacaktır, yeni tarifler üzerinde çalışıyorsanız en az bir iki kez deneyip en iyisini bulmalısınız. Aileler bunun tam tersini düşünseler de çocuklar bir iki kez yemekleri reddederse hasta olmazlar veya kalıcı zarar görmezler. Zamanla çocuklarınız bazı atistirmaliklardan vazgeçip veya aile yemeklerine greve gittilerse 5. ve 6. stratejileri deneyebilirsiniz.

2. Baharatları artırabilir veya cesitlendirebilirsiniz

Evet doğru çocuklarımızın tat tomurcukları bizlerden çok daha hassas fakat bu onlara istikrarlı diyetler sunacağımız anlamına gelmez. Hatta bu onlara güzel, lezzetli yemekler vermemiz için bir sebep bile olabilir çünkü onlar gençken lezzetli yemekleri tadına bakmalıdırlar.örneğin; çocugunuz bebekken sarımsaktan kaçınmaniz gerektiğini ve onların zeytinden nefret edeceklerini düşünüorsunuz fakat zeytinler birazcık sarımsakla daha lezzeti olabilir( ki zaten anne sütünün bileşiminde de var). Ne dersiniz? Bu sadece bir ornek ve bence denemeye deger J hatta biraz ot ve yağ ile marine ederseniz zeytinin tadı çok daha nefis olabilir.

3.Sebzeler icin zorlamak sart

Bu besin grubu çoğu anne için en büyük engel. Haşlanmış ve tuzlu sebzeler çoğu zaman garnitürden başka bir şey değil ve lezzetli yemeklerin ardından çöpe atılıyorlar. Cocukların da bunları yememelerine şaşirmamak gerekir, genelde yalvarmalar ve tehditle yedirmeye çalışmalar hızla geri teper; çünkü onlara sebzeleri gerçekten ama gerçekten sevdirmeliyiz aksi taktirde bu mücadele güç gösterisine dönüşecek ve hep onlar kazanacaktır. Bunun yerine sebzeleri lezzetli et yemeklerinin içine entegre ederseniz başarılı olabilirsiniz, bir et yemeğinin içine bezelye ve patlıcan ekleyebilirsiniz, domates, kabak ve fesleğenden sos yapabilirsiniz, makarna için bitkisel bazlı birçok sos yapabilirsiniz.
Başka bir püf noktası ise geceleri sebzeleri garnitür olarak masaya koyduğunuzda çocuklar acıktıkça yiyeceklerdir.

4. Akşam yemeğini hep birlikte yemeye çalışın
Tüm araştırmalarda çocukların ebeveynleri ile birlikte akşam yemeği yediklerinde daha sağlıklı beslendikleri, kelime dağarcıklarının daha iyi olduğu ve daha iyi notlar alabildikleri üzerinde duruluyor. Bunları yapmak için zaman ayırmaya çalışın fakat beklentilerinizde gerçekçi olun. Cocuklar akşam yemeklerinde uzun süre masada oturamaz, yürümeye yeni başlayan çocuklar için 5dakika , 4 yaşındaki bir çocuk için ise 15 dakika masada oturmak gayet iyi birşeydir.

Cocuklariniz; tabiki mama sandalyesinde oturanlar disindakiler yani büyük olanlar yemeklerini bitirdiği zaman masadan ayrılabilirler fakat masa etrafında gezip, oyun oynayıp yemeğin geri kalanında sizi rahatsız etmelerine izin vermeyin,oturma odası veya kendi odalarına çıkıp orada oynayabilirler. Onlar gerçekten istedikleri zaman zaten gelip kendi sandalyelerine oturuyorlar ve böyle daha dikkatli oluyorlar. Ayrıca sizing de yemek yerken kendi kurallariniz olsun ki onlardan da aynisini yapmalarini bekleyebilin. Ornegin yemek sırasında telefonlara cevap vermeyin veya TV izlemeyin.

5.Tecrubelerinizi kullanin

Yedikleri zaman bazı besinler çocuklarınızda mide bulantısına veya öğürmelere neden olabilir. Coğu ebeveyn bunları kendi cocukluklarinda yaşadıklari icin bunlarla ilgili çocukluk anıları olabilir ve bu yüzden aynı şeylere çocuklarında maruz kalmasını istemezsiniz, Bazı anneler bu konuda çok endişeli ve onlara tiksinti ile inatın farkını anlatmak gerçekten çok zor. Ama çocuklarınizin birinde bir tabağın gerçekten mide bulandırıcı olduğu ortaya çıktığında ona tabağı bitirmek zorunda olmadığını söyleyerek onun bu tecrübeleri yaşamasını engelleyebilirsiniz.

6. Eğer tum stratejileri deneyip başarısız olduysanız bile suçluluk hissetmeden devam edin
Cocuklarıniz her zaman pişmiş şeyleri sevmiyor, fakat onlar için yemek yemek artık işkence olmasin. Siz onların tabağının etrafına yiyecekleri koymaya başladığınızda onlar hepsinden biraz biraz yemiş oluyorlar ve bunu somurtkan veya inatçı bir şekilde yapmıyorlar. Annelerin biraz hile ile hazırlayacağı aynı çanta için birkaç tüyo:

-eğer akşam yemeğinden yeterli miktarda yemezsen tatlı yok
-herşeyden biraz biraz yiyeceksin fakat daha sonra en sevdiğin yemekten bir parka daha yiyebilirsin

-en etkili şeylerden biri de “eğer yemeğini yemiyorsan kardeşine vermemde bir sakınca var mı?” bu cümleyle birlikte çocuklar yemek yiyen dinamolara dönüşür ve tabağı temizlerler.

7. Ana ogunleri tatlılardan koruyun
Tatli yemeyin ve cocugunuza yedirmeyin onerisi gercekci olmamakla beraber , cogu tatlinin yararinin olmamasi lezzetli oldugu gercegini degistirmiyor. O yuzden bu noktada uygulanabilecek en guzel oneri sutlu tatlilari tercih etmeniz ve tatlinin yemek zamaninda degil sonrasinda ortaya cikmasi ki’ ana yemegi yemeyei engellemesin.

Uzm. Dyt. Merve TIGLI

Copyright:2016
Web Tasarım